Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americké společnosti skoupily třetinu rozlohy půdy na Ukrajině

4. 8. 2022

Americké společnosti skoupily třetinu rozlohy půdy na Ukrajině

Vše zdražuje, údajně i proto, že je nedostatek pšenice z Ukrajiny. Za to, že je nedostatek, prý může „zlý Putin“ a válka na Ukrajině, píše se na německém webu Die Freie Welt..

Ilustrační foto

3. srpna 2022 - 06:20

 

Toto tvrzení však není zcela správné: Zelenskij prodal téměř třetinu výměry na Ukrajině americkým společnostem. 170 000 kilometrů čtverečních!

 

Téměř třetinu obdělávané plochy, tedy orné půdy, získalo na Ukrajině za posledních dvanáct měsíců konsorcium mnoha amerických společností. Zelenskij prodal těmto americkým společnostem 170 000 kilometrů čtverečních nejlepší zemědělské půdy. Patří mezi ně známá (a notoricky známá) jména jako „Cargill“, „Dupont“ a dceřiná společnost Bayer „Monsanto“, která byla zapojena do několika skandálů. Součástí konsorcia jsou i neméně notoricky známé „kobylky“ (tak se nazývají investoři, kteří rozbíjejí dříve existující struktury, aby vydělali skutečnou hotovost) jako „Vangard“, „Blackrock“ a „Blackstone“.

 

Podle zprávy srbských novin Zelenskij prodal 170 000 kilometrů čtverečních úrodné půdy Ukrajiny výše zmíněným americkým společnostem s velkým ziskem od doby, kdy došlo podle nového zákona k  pozemkové reformě, kterou inicioval. Před novým zákonem se cena za hektar půdy na Ukrajině pohybovala kolem 2500 dolarů. Ihned poté, co zákon vstoupil v platnost, cena vystřelila na ekvivalent asi 10 000 dolarů. 17 milionů akrů půdy za 10 000 dolarů za akr je pořádná suma. Nikdo však s jistotou neví, do kterých kapes šlo těchto 170 miliard amerických dolarů.

 

Zelenskij a jeho lidé takové dotazy důsledně blokují a západní média tomuto tématu dávají široký prostor. To je stěží překvapivé. Protože kdybyste šli a odhalili tyto činy, nemohli byste „zlého Putina" mít za  odpovědného za nedostatek vína z Ukrajiny nebo za zvýšení cen pšenice.

 

Zelenskij si tento problém vytvořil sám a podezření, že si řádně nacpal kapsy, nelze odvrátit. V jedné z nejzkorumpovanějších zemí planety by to nebylo přinejmenším překvapivé.

 

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)