Jdi na obsah Jdi na menu
 


AC - Nebezpečná paranoia okolo „spiknutí“ Trumpa s Ruskem!

11. 10. 2020

AC - Nebezpečná paranoia okolo „spiknutí“ Trumpa s Ruskem!

 

Autor na The American Conservative uvádí, že paranoia kolem „spiknutí“ mezi Trumpem a Ruskem vedla k oživení „mccarthyismu“ ve Spojených státech.

Ilustrační foto

11. října 2020 - 10:16

 

Pokud však v padesátých letech 20. století mohlo zpochybnění dominantního hlediska představovat vážnou hrozbu pověsti a kariéře, dnes tento způsob myšlení brání jakémukoli pokusu o zlepšení vztahů s významným mezinárodním geopolitickým hráčem s několika tisíci jaderných zbraní.

 

Navzdory skutečnosti, že politika amerického prezidenta vůči Rusku je ve skutečnosti překvapivě nepřátelská a konfrontační, mýtus, že Donald Trump je loutkou Vladimira Putina, nikdy nezemře. Podle Teda Carpentera, vedoucího bezpečnostních studií na Cato Institute a přispívajícího redaktora The American Conservative, vedla tato paranoia k oživení „mccarthyismu“ ve Spojených státech a brání tolik potřebnému přehodnocení americké zahraniční politiky.

 

Countepunch: „Russiagateovské zombie“ se znovu vzbouřily!

 

Jak autor připomíná, v době pronásledování levice ve Spojených státech komisí senátora Josepha McCarthyho v padesátých letech minulého století mohlo zpochybnění dominantního úhlu pohledu nyní čelil podobnému problému. Řekl, že se ocitl na černé listině stanice MSNBC, protože zpochybnil nekonečnou víru médií v údajnou hrozbu ze strany Ruska a tajnou dohodu prezidenta Trumpa s ním.

 

„Zakázali nejen mě, ale i několik liberálně smýšlejících levicových novinářů, včetně Matta Tibbyho a Jeremyho Scahilla. Tito novináři se v minulosti často objevovali na MSNBC, ale už nebyli viděni od té doby, co kritizovali pokrytí ruského skandálu kanálem a vyjádřili skepsi ohledně způsobu, jakým média mluví o Rusku,“ uvedl Greenwald v rozhovoru.

 

Ted Carpenter si je však jistý, že škody způsobené paranoií o vazbách mezi Ruskem a Trumpem se neomezují jen na rány kariéře. Toto myšlení maří jakýkoli pokus o zlepšení vztahů s významným mezinárodním geopolitickým hráčem s několika tisíci jaderných zbraní.

 

V dubnu 2020 se Trumpova administrativa rozhodla vydat společné prohlášení s Kremlem u příležitosti data, kdy se sovětské a americké síly setkaly na Labi. Ačkoli takové prohlášení nemělo vyvolávat otázky, někteří kritici jej označili za „hru ve prospěch Putina“. Trump byl kritizován za rozhodnutí stáhnout vojáky z Německa, pokračuje autor článku. Toto rozhodnutí údajně ukáže Rusku, že Amerika ustupuje. Nicméně, Carpenter však poznamenává, kritici tvrdící, že Trump „plní Putinovy rozkazy“, si nevšimli, že americká armáda z Německa nebude vysílána na západ, ale blíže k ruským hranicím, do Polska, což je krok, který Kreml stěží považuje za přátelský.

 

Jak poukazuje autor The American Conservative, potlačení disentu během éry senátora McCarthyho trvalo celou generaci a bylo zvlášť škodlivé pro východoasijskou politiku. Výsledkem byla marná, kontraproduktivní politika vůči Číně a hrozná vojenská kampaň ve Vietnamu.

 

„Dnes si Amerika nemůže dovolit takovou hloupost. Odsoudíme-li ty, kteří se zasazují o méně nepřátelskou strategii vůči Moskvě, a pokud jim říkáme loutky, zrádci a „ruští agenti“, pak se nám nedostane rozumné politiky. Zachování tohoto přístupu prohloubí nebezpečné napětí v zahraničí a oslabí nezbytnou domácí politickou diskusi,“ dodává Carpenter.

 

(kou, prvnizpravy.cz, theamericanconservative.com, foto: arch.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář