"Historicky vzato je to naše válka a ne Putinova"
"Historicky vzato je to naše válka a ne Putinova"
Předkládám článek od Évy Péli pro NachDenkSeiten:
Dlouholetý diplomat OSN a současný poslanec EU za Alianci Sahra Wagenknecht (BSW) Michael von der Schulenburg na pozvání think-tanku „Eurasia Society“ přednesl v polovině ledna přednášku o budoucnosti EU. Po mnoha desetiletích práce pro OSN v krizových oblastech po celém světě předložil své návrhy na udržitelné řešení války na Ukrajině a pro budoucnost evropského kontinentu: sblížení s BRICS namísto toho, aby Evropa nadále zůstávala vazalem USA. Během jeho působení v Evropském parlamentu se EU se stala „monstrem“ založeným na ideologiích, morální aroganci a nekompromisních postojích. EU zcela ignoruje realitu.
“O osudu Evropy se rozhodne v Asii a ne transatlanticky”
Dlouholetý bývalý diplomat OSN s desítkami let zkušeností v mnoha konfliktních oblastech hovořil v Eurasia Society o zahraniční a bezpečnostní politice EU a jejích geopolitických cílech. Svůj projev nazval: „Sedm důvodů, proč rok 2025 nemusí být pro EU dobrým rokem“. Von der Schulenburg pracoval pro OSN a OBSE více než 34 let, mimo jiné jako asistent generálního tajemníka OSN na Haiti, v Afghánistánu, Pákistánu, Íránu, Iráku, Sýrii, na Balkáně, v Somálsku, Sieře Leone a v oblasti Sahelu.
EU se považuje za rovnocennou vojenskou mocnost s Čínou a USA a Německo dokonce požaduje jaderné zbraně. Ale svět se změnil a děje se přesně opak toho, co si EU představuje, říká von der Schulenburg. Zná obě strany. Od roku 2024 zastupuje Alianci Sahra Wagenknecht (BSW) v Evropském parlamentu, sám však není členem strany, jak zdůraznil moderátor Alexander Neu z Eurasia Society. EU je v procesu rozpadu, říká von der Schulenburg. Budoucnost Evropy vidí na východě se státy BRICS.
Naše válka
Jedním z témat jeho přednášky byla válka na Ukrajině, kterou zhodnotil takto: „Historicky bude tato válka vnímána jako naše válka, nikoli jako válka Putinova. Pro Evropu je to „bod obratu“, ale ne ve smyslu kancléře Olafa Scholze (SPD).
Obviňuje z toho „děsivě nerealistickou politiku“. To vysvětluje, proč Evropský parlament vydává 13stránková usnesení, aniž by zmínil slova mír a jednání. Poslanec BSW poukázal mimo jiné na usnesení parlamentu EU o „posílení neochvějné podpory EU Ukrajině tváří v tvář ruské útočné válce“ ze dne 26. listopadu 2024. Řekl, že nekompromisní jazyk použitý v tomto usnesení „neslyšel ani během íránsko-irácké války“ v letech 1980 až 1988, v níž působil jako prostředník pro OSN. Radikalismus v obraně demokracie mu připadá zvláštní.
EU chce na Ukrajině vítězný mír proti Rusku, řekl. To je „naprosto nereálné“. Upozornil, že o tom stále mluví jen EU a že i na Ukrajině přibývá dezertérů.
Vazalové bez pánů
Podle von der Schulenburga je tento postoj EU „téměř válečným zločinem“. Říká, že z vlastní zkušenosti ve válečných oblastech ví, že „polovina všech vojáků zemře v posledních měsících války“. “Tady jsou vazalové nyní bez svých pánů a chtějí být obzvláště agresivní,” řekl poslanec. Ale ve skutečnosti o budoucnosti války a tím i EU rozhodovat americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin.
Zástupce BSW považuje za alarmující, že mluví a rozhodují lidé, kterých se důsledky jejich rozhodnutí netýkají, „nemají syna, který je ve válce, žádnou dceru, která je znásilněna, žádný dům, který je zničen, nemusí opustit svou vlast“.
EU je stále méně atraktivní, uvedl von der Schulenburg. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se chová, jako by byla „prezidentkou Spojených států evropských“. Například na vystoupení maďarského premiéra Viktora Orbána jako předsedy Rady EU v parlamentu reagovala „nenávistným projevem“. Ona je „zaměstnanec, zatímco on je šéf“.
Ale „jakákoli politika, která není založena na realitě, je zavádějící politika“. Řečník vyjádřil politování nad tím, že Brusel nepředložil mírový návrh na vyřešení konfliktu na Ukrajině a řekl: “EU si vybrala válku.”
Mír je sprosté slovo
EU byla kdysi zamýšlena jako mírový projekt, připomněl. „Pokud jste však dnes v Evropském parlamentu, slovo mír je téměř sprosté slovo. Diplomacie je sprosté slovo. Jednání je sprosté slovo.“ Válka je vnímána jako příležitost udělat to, co by bez války nebylo možné.
Připomněl závazky všech zemí zakotvené v Chartě OSN: řešit všechny konflikty mírovou cestou prostřednictvím jednání. Pokud by byla respektována Charta OSN, k této válce by nedošlo, řekl bývalý vysoký představitel OSN s odkazem na válku na Ukrajině. Spolu s dalšími autory podle něj pracuje na memorandu „EU jako síla pro mír“.
Jako jeden z problémů vidí to, že dnes neexistují „politici velkého formátu“. Europoslanec má dojem, že se EU rozpadá, především kvůli své „nerealistické, zavádějící a arogantně nafouknuté politice“.
EU jako globální morální autorita
EU nedokázala vyjádřit, jaké jsou její zájmy a její role ve světě, postěžoval si. Podle jeho názoru jsou geografická poloha a demografie zásadními faktory, protože „nemůžete je změnit, můžete na ně pouze reagovat“. Je přesvědčen, že bez dostatečné znalosti těchto oblastí není možné praktikovat reálpolitiku.
Von der Schulenburg ukázal mapu světa s největšími konfliktními body od roku 1992. Většina nepokojů se odehrává na jih a východ od Evropy – v Africe, na Středním východě, na Balkáně a na Ukrajině. A právě z těchto zemí, kterým Západ dodává zbraně, přichází podle politika nejvíce uprchlíků. Tato ohniska války odřízla Evropu od zbytku světa, od obchodních cest a zdrojů.
Evropa se zmenšujícím se počtem obyvatel a potřebou surovin a zboží je závislá na východě a jihu. EU se však nadále považuje za globální morální autoritu: odhadem 70 procent usnesení Evropského parlamentu nemá s EU nic společného. EU představuje asi 5,5 procenta –NATO 10 procent – světové populace.
Malá skupina lidí předpokládá, že je schopna rozhodovat o velké části světové populace, kritizoval von der Schulenburg. Evropský parlament stal „monstrem“ a NATO je nástrojem moci bývalých koloniálních mocností, především bílých lidí. Podle jeho názoru je „instinkt pomáhat“ také formou arogance.
Porušené mezinárodní právo
Poslanec poukázal na to, že sankce proti Rusku – 15. balíček byl nyní přijat – nejsou podle Charty OSN přípustné. Ale ještě před únorem 2022 bylo na Donbasu porušováno mezinárodní právo kyjevskou válkou proti vlastnímu obyvatelstvu, připomněl. Putinovy požadavky na bezpečnostní politiku byly v průběhu let ignorovány. Pokud by byla respektována Charta OSN, tato válka na Ukrajině by nenastala, řekl bývalý vysoce postavený diplomat. Ale “věříme naší propagandě,” dodal a zeptal se: “Jak jsme se stali skupinou lidí, která chce ovládat svět?”
Svět je dnes jiný. Diplomat považuje za pozoruhodné, že Rusko a Turecko jako největší spojnice mezi Evropou a Asií stojí na straně globálního Jihu. Von der Schulenburg, který od roku 1992 zastával vedoucí pozice v mírových misích, považuje za překvapivé, že se státy BRICS odvolávají na Chartu OSN. Požadují by uznání suverenity a nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států. Podle něj neaspirují na vojenskou alianci a nespoléhají na „světový řád založený na pravidlech“. Pak se zamyšleně zeptal: „Nejsme mnohem blíž zemím BRICS?
Litoval, že se o BRICS nemluví v Evropském parlamentu, kde se mluví pouze o „ose zla“, tedy Rusku, Íránu, Severní Koreji a Číně. To se děje, „protože se elity v Evropě bojí,“ vysvětlil v reakci na otázku z publika během diskuse. Ale o osudu Evropy se rozhodne v Asii a ne transatlanticky, uzavřel expert a znovu zdůraznil: “Naše budoucnost leží na východě.”