Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Dokument" o osvícenci Salmovi

4. 6. 2025

"Dokument"  o osvícenci Salmovi

 

Brněnská televize zpracovává projekt o osvícenci starohraběti Hugonu Františku Salmovi, "moravském Rumfordovi" a spoluzakladateli Moravského zemského muzea (tehdejšího Fratiškova muzea). Hugo František Salm-Reifferscheidt (1776-1836) byl všestranný badatel a vědec v oblasti přírodních věd. Jako osvícenec a člen zednářské lóže podporoval rozvoj věd i umění na Moravě v rámci tehdejší celoevropské tendence osvícenského racionalismu, a proto spoluzaložil též Muzeum Francisceum v Brně. Věnoval pozornost i Moravskému Krasu a položil základy k jeho výzkumu. To jsou nepopiratelné zásluhy.

Nelze však současně zamlčovat i jeho stinnou stránku jako  jednoho z prvních průmyslových špionů v rakouské monarchii.

Habsburská říše jako převážně feudálně agrární říše, zaostávala v mnoha oblastech za západní Evropou té doby,a jednou z oblastí, kde to bylo nejvíce patrno, byl textilní průmysl, kde prim hrály Flandry a zejména Anglie. Habsburský stát potřeboval získat nejen informace, ale i vzory a kopie průmyslových výrobků textilního průmyslu Anglie, včetně samotných textilních strojů, nejen plánů. Šlo o klasickou průmyslovou špionáž.  Starohrabě Salm s hrabětem Blümegenem jako věrní habsburskému arcidomu se aktivně zapojili do této špionáže, kterou Anglie trestala tvrdými tresty. Nejenže opatřovali ilegálně plány textilních strojů, ale vymysleli i způsob přepravy součástí textilních stavů do monarchie pomocí lodí s dvojitým dnem, kde byly uloženy tyto nelegálně získané součástky. Tak to popsal v časopise Epocha rektor Vysokého učení technického dr. Edvarda Beneše v Brně, profesor Rais. Takže Salm s Blümegenem opakovali to, co například prováděli jesuité v Číně, kdy v dutých holích přepravovali bource morušového do Evropy. Toto se rovněž dělo s vynálezem porcelánu z Číny. (Slovo "kaolín" je odvozeno z čínského názvu hory "Kao Ling", kde se tato surovina těžila.)

Ale zpět k Salmovi. Jsem zvědav, zdali "dokument" o osvícenci Salmovi uvede tuto "průmyslovou detekci" v pravem světle historie, anebo ji pouze "umělecky ztvární" a zamlčí její nechvalnou špionážní podstatu.

Je pravdou, že osvícenec Hugo František Salm se výrazně odlišoval od potomka Hugona Nikolause Salma, kterému nevrátil náš stát občanství k restituci jeho potomků podle dekretů presidenta a Národního shromáždění, zvaných nepřesně Benešovy dekrety. Na rozdíl od svého prapředka, který moravské panství zveleboval a zasloužil se o rozvoj věd a kultury na Moravě,i s onou skvrnou špionáže,  u nás poslední panující Salm se nechvalně  projevil prokázanou kolaborací s německými nacisty. A proto ztratil občanství, a proto se jeho mladší dcera podle vlastních slov, jednoho dne roku pětačtyřicet "probudila ve státním zámku ve státní posteli". Stát jejímu otci nadělil, co podle práva osvobozené země zasluhoval. Ale to už je jiný příběh...

 

Dr. Jiří Jaroš Nickelli, emeritní technický muzejník Technického muzea v Brně