Jdi na obsah Jdi na menu
 


V běloruské opozici začíná hašteření. Nová šachová partie v Bělorusku

2. 9. 2020

V běloruské opozici začíná hašteření. Nová šachová partie v Bělorusku

2. 9. 2020 Janinna 

 

Tichanovská byla zcela odepsána. Nová šachová partie v Bělorusku.

 

Běloruská opozice poté, co vyšlo najevo, že nikdo nebude vést dialog o předání moci se samozvanou koordinační radou, přemýšlela co dál.

 

Poslední letní den došlo v běloruské krizi k významné události, která je jednou z nejdůležitějších v celé historii. Samozřejmě na domácí politické scéně, protože rozhodující událostí v zahraniční agendě je Lukašenkova návštěva Putina.

 

Viktor Babariko a Maria Kolesniková oznámili vytvoření politické strany „Společně“, jejíž dokumenty budou brzy předloženy k registraci. To však není vše.

 

Zajímavý je osud Tichanovské, stejně jako postoj strany „Společně“ k Ruské federaci.

 

Začněme se Svetlanou Tichanovskou.

 

Už nikdo nepochybuje, že „prezidentky naděje“ se ujaly západní speciální služby. Dnes se setkala s viceprezidentem Parlamentního shromáždění NATO. Nevím, jaký další důkaz je zapotřebí.

 

Tichanovská zároveň uvedla, že varuje (jak směšné) Rusko před zasahováním do vnitřních záležitostí Běloruska, a rovněž uvedla, že požádá EU o pomoc při navázání dialogu s Lukašenkem.

 

Podle všeho Polsko chce propagovat Tichanovskou jako politika. Skutečně kandidát s celkem dobrým potenciálem. Poláci však pracují tak neohrabaně, že dělají Tichanovské a Američanům medvědí službu.

 

Myslím, že přeceňujeme roli Spojených států v celé této běloruské historii a podceňujeme roli Polska.

 

Ano, určitě existují američtí poradci, ale tento projekt je podle mého názoru iniciativou Varšavy. Rozhodně jedná se souhlasem Washingtonu.

 

Ale v Bělorusku se odehrávají mnohem zajímavější trendy. Kolesniková uvedla, že Tichanovská nemá nic společného s Radou pro koordinaci, protože se nenachází na území Běloruska.

 

Dovolte mi připomenout, že dříve byla Koordinační rada prezentována jako zastupitelský orgán Tichanovské. Vedení KR však převzala Kolesniková a štáb Babarika, protože na rozdíl od Svetlany jsou na území Běloruska.

 

A nyní velmi zajímavá skutečnost: zástupci Koordinační rady navázané na Tichanovskou (například Olga Kovalková) byli buď „zavřeni“ běloruskými úřady, nebo jsou nepřetržitě předváděni na nejrůznější výslechy.

Na tomto pozadí se Babarikovi lidé cítí relativně svobodní. Závěry?

Kolesniková dnes oznámila vytvoření strany pod vedením Viktora Babarika s názvem „Společně“.

Brzy budou předloženy dokumenty k registraci. V tuto chvíli začalo přijímání přihlášek do strany.

 

Kolesniková také naznačila, že vidí Rusko jako prostředníka při jednáních s Lukašenkem, a dokonce obvinila Lukašenka, že za 26 let nebyl schopen vybudovat vzájemně výhodné vztahy s Ruskem, a rovněž se zřekla pomoci EU ve výši 53 milionů eur.

 

Opět poznamenávám, že Tichanovská deklarovala nutnost zapojení Evropské unie při jednáních a Kolesniková upřednostňuje Rusko a kritizovala veškerou západní pomoc.

 

Rada pro koordinaci nemůže být legitimním orgánem, se kterým by Lukašenko vyjednával, protože byla vytvořena z iniciativy Tichanovské. Vypadá to, že takovým orgánem se stane strana „Společně“.

 

V případě, že bude oficiálně registrována a bude mít několik stovek tisíc lidí. Je to legitimní? Zcela.

 

Ve výsledku vidíme následující.

 

Za prvé. Situace v Bělorusku se stabilizuje. Lukašenko si udržel moc, ale má zpochybněnou legitimitu. Nyní ho Západ neuznává. Lukašenko jede do Moskvy.

 

Za druhé. Lukašenko oznámil sestavení nové ústavy, nové parlamentní a prezidentské volby. Očekává se nerovnováha v politické oblasti.

 

Za třetí. Viktor Babariko (20 let v čele pobočky Gazpromu) vytváří vlastní politickou stranu. Kolesniková se zříká Evropské unie a dělá poklony směrem k Rusku.

 

Za čtvrté. Tichanovskou už v Bělorusku nikdo nebere vážně, pokusy Polska zformovat z ní vlivnou postavu končí neúspěchem.

 

Jak Trump nazval Putina? Šachovým hráčem?

https://www.pokec24.cz/politika/v-beloruske-opozici-zacina-hastereni-nova-sachova-partie-v-belorusku/

https://bit.ly/2QMDdsu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář