Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uprchlíci na půdě druhé republiky, část 1

8. 7. 2025

Uprchlíci na půdě druhé republiky 1

 

Vyjasňování kompetencí příslušných úřadů. Státní instituce a vracení uprchlíků

 

Po Hitlerově projevu 12. září 1938 na sjezdu NSDAP v Norimberku a následném pokusu henleinovců o puč

 

Migrace obyvatelstva z pohraničí, obývaného v převážné části německy mluvícím obyvatelstvem, probíhala ve třech vlnách. V těšínském případě docházelo k přemisťování především až po obsazení území Polskou republikou. V moderních českých dějinách neexistovala paralela k množství uprchlíků, se kterými se musela druhá republika a její úřady vypořádat.

V této souvislosti bude podstatné zamyslet se nad otázkou, do jaké míry státní instituce s těmito přesuny počítaly, jaká učinily opatření, bránily nějak pohybům obyvatelstva, a jak se jejich názory vyvíjely.

 

Poměry v německém pohraničí Československé republiky nabraly v druhé půli třicátých let výrazně konfrontační ráz.

Po květnové mobilizaci došlo pod vlivem těchto okolností k prvním nepříliš rozsáhlým odchodům obyvatel z pohraničí (tzv. první vlna), mezi nimiž převažovali židé, kteří opouštěli domovy z důvodu nárůstu antisemitských projevů. Státní správa i pod vlivem toho, že se jednalo o movité civilisty, neřešila sociální pomoc těmto uprchlíkům. Oporu k tomuto svému postoji jí dávala i důvodová zpráva k zákonu o obraně státu (dův. zpráva k §116), která stanovovala, že náklady na dobrovolnou evakuaci si každý musí hradit sám. Toto stanovisko státního aparátu muselo pod tlakem dalších okolností dostát změn.

 

Po Hitlerově projevu 12. září 1938 na sjezdu NSDAP v Norimberku a následném pokusu henleinovců o puč (provázeném útoky proti četnickým služebnám, celnicím a státním úřadům, provázeném sabotážemi a násilím proti Čechům, židům a antifašistickým Němcům),vyhlásila vláda Milana Hodži stanné právo v několika  okresech. Zklidnění situace, které slibovalo vládní opatření, měl narušovat Hitlerem založený Sudetendeutsches Freikorps. Jeho úkolem bylo zneklidňovat celé pohraniční území ozbrojenými akcemi. „V noci Hitlerovy řeči se teror na německém území tak rozmohl, že se proud uprchlíků do Prahy značně zvětšil. Vydání pohraničního území četnictvem a policií probudilo u státověrného obyvatelstva pocit, že je vše ztraceno. Tak se zachránili útěkem do českého území,“ takhle charakterizoval svoje pocity jeden z německých demokratů. Vedle různých obav také popsané excesy vedly k masovějšímu odchodu obyvatelstva z pohraničí (tzv. druhá vlna). Převažovali mezi nimi politicky exponovaní Němci a židé. Češi byli v menšině.

 

Na mnoha místech, v Praze a dalších velkých městech se ve dnech 12. až 15. září 1938 objevili uprchlíci. Jejich kvantita byla však radikálně větší než v předchozích měsících, kdy se jednalo vesměs o jednotlivce. Byla to záležitost, se kterou nikdo nepočítal, neboť se předpokládalo, že evakuace z pohraničí bude probíhat organizovaně na pokyn vojenských složek. Úřady byly překvapeny tímto nenařízeným přesunem obyvatelstva a nevěděly v první chvíli, jaká mají učinit opatření, zejména jak těmto lidem opatřit přístřeší a nutnou výživu. „Na dobrovolný odchod obyvatelstva z pohraničního území nebyly připraveny ani úřady civilní, ani vojenské.“ Obdobně charakterizovaly připravenost státní správy i relace SoPaDe.

15. září 1938 přijely do Prahy první transporty z pohraničí. Jednalo se vesměs o starce, ženy a děti německé národnosti. Jen několik žen bylo doprovázeno svými manžely, kteří se potom, co se ujistili, že jejich ženy a děti byly v bezpečí, navraceli zpět domů.

 

Na Denisovo nádraží dorazil o osmé hodině ranní vlak o počtu 20 vagónů s utečenci z Varnsdorfu a Niedergrundu (Dolního Podluží), kteří opustili své domovy v důsledku „velkého řádění místních ordnerských tlup“. Na Masarykovo nádraží dojela souprava s uprchlíky z Chebu a Fleissenu (Plesné). Zvláštní vlak, který tam zastavil v dopoledních hodinách, očekávali zástupci dobročinných organizací, kteří pomohli zajistit prvotní stravování a ubytování.

 

Se zaopatřením přechodného bydlení se vyskytly problémy. Uprchlíci, kteří přijeli na Denisovo nádraží, byli po dobu skoro 10 hodin ponecháni v nádražních vestibulech a na schodech před staničními budovami. Při čekání na rozhodnutí o umístění „budili pozornost kolemjdoucích, kteří měli s nimi útrpnost, hostili je různými potravinami a uspořádali i peněžní sbírky, která vynesla celkem 1344,20 Kč."  Nakonec byli umístěni  v Baxově domovině, ve Vystěhovalecké stanici v Nových Vysočanech, na Strahovském stadionu či Lidovém domě v Hybernské ulici, kde je navštívila i manželka prezidenta republiky Hana Benešová. (Britský zprostředkovatel v sudetské otázce lord Walter Runciman zavítal mezi uprchlíky na Strahovský stadion.)

 

Ředitelka sociální péče hl. města Prahy Růžena Pelantová odmítla umístit 500 utečenců německé národnosti, kteří ráno 15. září 1938 přijeli na Denisovo nádraží, s ohledem na to, že to již není jejich kompetence, neboť se uprchlická otázka měla řešit téhož dne na ministerstvu sociální péče.

 

Odpoledne proběhla zmíněná porada o zaopatření „lidí na útěku“ (jejichž počet v Praze dosahoval už 2000 osob) a o postupu k zamezení dalšího hromadného odchodu obyvatelstva z pohraničí „z bázně před pronásledováním politickými odpůrci“. Na této schůzi vznikl návrh oběžníku, který byl nakonec vydán v pozměněné podobě 16. září 1938. Nerealizovaný náčrt obsahuje některá důležitá fakta. Poukazuje na hromadění většího množství uprchlíků z pohraničí (sociálnědemo-kratického, komunistického politického smýšlení nebo československé národnosti) ve vnitrozemí, kteří se obávali o svou bezpečnost. Aby se předešlo šíření paniky, mělo být dalším migracím zabráněno domluvou či upozorněním na učiněná opatření apod. Pokud by se nedaly zpochybnit obavy občanů o vlastní bezpečnost, mělo se působit na dobročinné organizace a ústavy, aby zajistily jejich umístění ve vlastním okrese.

 

Upravený cirkulář zdůvodněný zamezením „hromadného spontánního odchodu obyvatelstva z pohraničí“ byl vydán 16. září 1938 Zemským úřadem v Praze se souhlasem ministerstva vnitra a požadoval od všech okresních úřadů zabránění věcně neopodstatněného hromadného opouštění bydlišť obyvatelstvem pohraničí, a to všemi dostupnými prostředky. Ve zvláštních případech, kdy byl útěk z místa pobytu věcně zdůvodněn např. izolovanou polohou, vážnými srážkami apod., měly být uprchlé osoby soustřeďovány na vhodných místech vlastního okresu, nejvýše však v sousedním okrese. Zejména se mělo zabránit stěhování do Prahy. Za pomoci dobročinných organizací měla být sociálně slabým utečencům poskytnuta účinná pomoc, především ubytování a stravování. Zda budou poskytnuty finanční prostředky ze státního rozpočtu, nebylo doposud jasné.

 

Z knihy "Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939", autor Jan Benda