Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turecko v první linii proti Arménům

1. 10. 2020

Turecko v první linii proti Arménům

Informace, které se k nám dostávají z oblasti Kavkazu, jsou stále znepokojivější. Turecko, které využívá své blízkosti k Ázerbájdžánu, postupuje v této oblasti se svými pěšáky s cílem vymazat Arcach (Náhorní Karabach) z mapy a postupovat směrem k Arménii.

1. října 2020 - 06:20

 

Za tímto účelem najalo Turecko spolu s poskytováním materiální pomoci autokratickému ázerbájdžánskému režimu tisíce žoldáků, které vyslalo do Náhorního Karabachu.

 

Podle The Guardian se syrští žoldáci přihlásili k práci pro tureckou soukromou bezpečnostní společnost jako pohraniční stráže v Ázerbájdžánu. Deník informuje o prohlášeních některých syrských žoldáků najatých Tureckem, aby bojovali po boku ázerbájdžánské armády proti Arcachu a Arménii. To prokazuje hegemonickou vůli Ankary a je to nebezpečná známka eskalace. Nasazení je také známkou rostoucí chuti Turecka promítat svou moc do zahraničí a otevírá třetí jeviště v jeho regionálním boji s Moskvou. Připomeňme, že Ankara již vede konflikty o moc s Ruskem v konfliktech v Sýrii a Libyi a že napětí by se nyní mohlo přelévat do Náhorního Karabachu. Osmanská říše, o které se neo-sultánovi Erdoganovi zdá, netoleruje žádnou jinou přítomnost než tureckou v oblasti od východního Středomoří až po Kavkaz a Perský záliv.

 

Arménská vláda a ruská média ohlásily přítomnost přibližně 4 000 syrských žoldáků v Náhorním Karabachu, což Baku zjevně popřelo.

Úterní zprávy z Kavkazu uváděly přímé zapojení turecké armády do konfliktu, kdy bylo arménské vojenské letadlo sestřeleno tureckým letadlem. AFP citované Le Figarem, uvádí: „Eskalace se stupňuje mezi Jerevanem a Ankarou již třetí den smrtících bojů ve sporné oblasti Náhorního Karabachu. Arménie v úterý uvedla, že turecký stíhací bombardér podporující Ázerbájdžán sestřelil jedno z jeho vojenských letadel. „Arménské letadlo SU-25 bylo sestřeleno tureckou F-16 (...) přiletící z ázerbájdžánského území,“ uvedla v příspěvku na Facebooku mluvčí arménského ministerstva obrany Chuchan Stepanian. upřesňující, že arménský pilot „zemřel jako hrdina“.

 

Kdo stojí za válkou mezi Arménií a Ázerbájdžánem?


Analytik Jean-René Belliard také na svém blogu píše, že syrští žoldáci podporovaní Tureckem se nedávno vrátili z Libye, kde bojovali za vládu Národní dohody (GNA).

Tyto informace potvrdila také syrské l'Observatoire pro lidská práva (OSDH) 26. září.

Belliard dále uvádí, že OSDH prohlásila, že syrští žoldáci „se vrátili z Libye po splnění svých smluv. Všichni byli plně placeni “.

 

Předchozí zprávy odhalily, že žoldákům bylo slíbeno až 2.000 $ měsíčně. Turecko od loňského roku vyslalo do Libye více než 18.000 syrských žoldáků, včetně 350 dětí, podle OSDH na podporu sil GNA.

Dnes, po zavedení příměří v Libyi, se do Sýrie vrací mnoho žoldáků. Odhaduje se, že 8.500 z nich se již do své země dosud vrátilo a hledá „zaměstnání“, Ankara je stále používá k posílení svého ázerbájdžánského spojence.

 

Podle kyperského tisku Turecko přesunulo vojáky z Kypru do Sýrie minulé pondělí 28. září 2020. Fotografický materiál, který tuto informaci potvrzuje, ukazuje přesun obřích letadel A-400 z okupované části Kypru směrem k provincii Hatay na hranici se syrskou oblastí Idlib. Turecko tak nahrazuje syrské žoldáky, které vysílá z této oblasti do Ázerbájdžánu, pod dohledem pravidelných tureckých vojsk.

Použití syrských žoldáků, kteří, je třeba si pamatovat, jsou islamisté patřící k Daesh nebo Al-Káidě a dalším menším teroristickým organizacím, však nese další rizika.

Podle zpráv z @wargonzo z Istanbulu byli turečtí žoldáci, kteří přijeli do Ázerbájdžánu ze Sýrie, umístěni do pohraničních vesnic, aby bojovali po boku ázerbájdžánské armády. Přesto si začali vytvářet vlastní řád - to znamená, že nutí ženy nosit hidžáb a nutí je žít podle práva šaría. Místní ázerbájdžánská populace nepochopila radikální tendence a zahájila nepokoje. K vyřešení tohoto konfliktu musel ázerbájdžánský prezident Alijev vyslat speciální jednotky!

 

Turecký prezident, obdivovatel Muslimského bratrstva a aspirant na chalífu, finančně a vojensky podporoval Islámský stát v Sýrii a Iráku, protože zastupuje sunnitský islám, jehož chce být absolutním lídrem na celém světě.

 

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář