Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thomas Röper – „52 zemí vede válku proti Rusku“

20. 10. 2024

Thomas Röper – „52 zemí vede válku proti Rusku“

18. 10. 2024 kuryr Dnes a zítra jsem na konferenci, kterou bych zde rád krátce přiblížil, protože diskuse od začátku ukazovaly, jak ruští experti hodnotí současnou globální politickou situaci.

Od roku 2019 jsem každý říjen zván na konferenci, kde ruští odborníci hovoří o stavu médií, informační válce a geopolitické situaci. Proto se dnes nedostanu k psaní dalších článků, ale budu články opět publikovat až od pátečního večera.

Přesto chci podat stručný přehled prvních přednášek a diskuzí konference, protože pro pochopení postavení Ruska ve světové politice je důležité pochopit, jak ruští odborníci a přední ruští novináři hodnotí situaci ve světě, protože samozřejmě jsou to oni, kdo jako v kterékoli jiné zemi na světě přispívají k formování veřejného mínění v Rusku.

52 států vede válku proti Rusku

V prvních dvou panelových diskuzích každý odborník ve své prezentaci upozornil, že dnes nejde o válku na Ukrajině, ale o to, že 52 zemí světa vede válku proti Rusku. 52 západních států vede ekonomickou válku se svými sankcemi, informační válku svými cenzurními opatřeními proti ruským médiím, diplomatickou válku s jejich tlakem na zbytek světa, aby se připojil k protiruské politice, a diplomatickou válku se svými zbraněmi. zásobování a finanční podpora Kyjev také vedl aktivní válku proti Rusku. To je nyní také převládající názor v ruské společnosti, jak neustále zažívám v soukromých rozhovorech s přáteli.

Před pár dny jsem překládal reportáž z ruské televize o druhé světové válce , ve které bylo řečeno, že celá Evropa – a nejen nacistické Německo – vede válku proti Sovětskému svazu, protože na straně nacistického Německa Maďarsko , Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Finsko, Slovensko a Itálie byly také oficiálně ve válce se Sovětským svazem a ve Waffen byly také statisíce dobrovolníků z Francie, zemí Beneluxu, Skandinávie, Španělska a dalších evropských zemí. SS nebo Wehrmacht bojovaly proti Sovětskému svazu. A samozřejmě celý průmysl nacisty kontrolované Evropy pracoval pro nacistickou válečnou mašinérii.

Pro Rusy je to, co se dnes děje, rozhodně déjà vu, zejména proto, že nacistické symboly jsou na Ukrajině otevřeně vystaveny a nacističtí kolaboranti na Ukrajině jsou uctíváni jako nejvýznamnější národní hrdinové.

S tímto ruským názorem nemusíte souhlasit, ale pro pochopení nálady v Rusku a ruské politiky je důležité pochopit, že v Rusku to vidí jak odborníci, novináři, tak většina lidí. tímto způsobem.

Válka nebo vojenská operace?

Jeden z nejznámějších moderátorů politického pořadu v ruské televizi ve svém projevu na konferenci opět poukázal na to, proč ruská televize obvykle mluví o vojenské operaci místo o válce. Protože západní média stále tvrdí, že použití slova válka v Rusku je trestné, chci se k tomu vrátit znovu.

Ve skutečnosti Rusko nevyhlásilo válku Ukrajině a Ukrajina také nevyhlásila válku Rusku. Čistě formálně nejde o válku, ale o vojenskou operaci. Navíc Rusové stále vnímají Ukrajince jako bratrský národ nebo dokonce jako součást ruského lidu, proto se v Rusku, když se mluví o válce na Ukrajině, často mluví o občanské válce.

Přesto je všem jasné – a v ruské televizi se to otevřeně říká, aniž by byl kdokoli potrestán – že to, co se děje na Ukrajině, je totální válka. A to se také otevřeně říká v ruských médiích, když se například píše o bojích.

Ruský televizní moderátor, který o tom hovořil ve své přednášce, řekl, že „Rusko je de facto ve válce s 52 státy a že vojenská operace je jen malou částí této velké války“.

De facto jsme ve třetí světové válce

V Rusku je jasné, že jsme de facto ve třetí světové válce, ve které Západ vedený USA bojuje jako jeden proti Rusku. Jediný důvod, proč (zatím) není otevřená válka mezi NATO a Ruskem, je ten, že žádná ze stran nechce jadernou válku, což by byl nevyhnutelný výsledek, kdyby se NATO a Rusko vojensky střetly.

Státy NATO proto bojují proti Rusku všemi prostředky (ekonomická válka, informační válka, diplomatická válka atd.), kromě zcela otevřené účasti ve válce.

To znamená, že tato konfrontace neskončí, až skončí válka na Ukrajině, protože Západ poté nezastaví svá protiruská opatření, ale pokusí se otevřít nové fronty. To je jeden z důvodů, proč Západ pod vedením USA vynakládá tolik úsilí na rozšíření svého vlivu v Moldavsku a Arménii a proč Západ tak otevřeně útočí na gruzínskou vládu, kde se mají na konci října volby: tyto země mohou být, pokud jsou ovládaní Západem, kdykoli zneužiti jako druh jiné Ukrajiny.

Konfrontace tedy bude ještě dlouho pokračovat a podle mého názoru skončí až tehdy, když se buď Západu podaří zničit Rusko jako stát, jako se to povedlo Sovětskému svazu, nebo až se Rusku podaří – jakýmikoli prostředky, jak zahnat USA vliv mimo Evropu. V současnosti nevidím žádný realistický scénář, který by ukazoval jiný konec současného konfliktu mezi Západem a Východem.

Bohužel…

Thomas Röper