Sudeti stále bědují nad svým osudem
Sudeti stále bědují nad svým osudem
Dějiny pro ně začínají, alespoň pro velkou většinu z nich, skončením druhé světové války. Přesto však, ať již chtějí nebo nechtějí, jejich přesídlení z Československa, Polska bylo důsledkem jejich chování před druhou světovou válkou a ve válečné době. Nadto nerozhodovali jsme o jejich přesídlení my, Čechoslováci, nebo Poláci, ale spojenci na konferenci v Postupimi.
Jak se chovali sudetoněmci za první republiky vůči Československu, jejím občanům? Co bylo cílem henleinovců? Za nejvhodnější považuji citovat Konráda Heneleina, který na obě otázky velmi jasně a jednoznačně odpovídá.
Naším cílem vždy bylo zničení Československa.( Ze zpráv o projevu ve Vídni 4. března 1941)
„Východní marka a Sudety měly po dlouhou dobu společné dějiny a byly spolu spojeny společným utrpením i společnými cíli. Právě zde v dunajské kotlině a v Sudetech povstali první hlasatelé Velkého Německa, právě zde poprvé zapustila své kořeny idea pangermanismu, a po válce právě zde znělo hlasitě a jasně volání po anšlusu Rakouska a po Velkém Německu...“.
(Völkischer Beobachter 5. března 1941, Der neue Tag, 6.března 1941, Edvard Beneš, odsun Němců, Věra Olivová, Praha 1995, str. 80-81)
Dále nás bývalí tzv. českoslovenští občané německé národnosti obviňují, že jsme odmítali s představiteli Sudetoněmecké strany jednat. Co na nás požadovali henleinovci? Nejlépe bude, když uvedeme ukázky z jejich tzv. Karlovarských požadavků. Čtěte, prosím, pozorně.
Karlovarské požadavky
1938, 24. duben
- Úplná rovnoprávnost německé národnostní skupiny s českým národem.
- Uznání sudetoněmecké národní skupiny jako právnické osoby k ochraně tohoto rovnoprávného postavení ve státě.
- Vymezení a uznání sudetoněmeckého území.
- Vybudování německé samosprávy v sudetoněmeckém území ve všech oborech veřejného života, pokud jde o zájmy a o věci německé národnostní skupiny.
- Zákonná ochranná ustanovení pro ty sudetoněmecké státní příslušníky, kteří žijí mimo uzavřené území své národnostní skupiny.
- Napravení všeho bezpráví, které bylo učiněno sudetským Němcům od roku 1918, a nahrazení škod, které tímto bezprávím vznikly.
- Uznání a provedení zásady: v německém území němečtí veřejní zaměstnanci.
- Úplná svoboda přiznání k německému národu a k německému světovému názoru.
Karlovarské požadavky na uznání autonomie německé menšiny byly vyhlášené na sjezdu Sudetoněmecké strany. Pokud by příslušné čs. orgány vyslovily souhlas s bodem 8. požadavků, pak část naší demokratické republiky by v krátké době byla zcela znacizovaná. (Pozn. red.)
J. Skalský