ANALÝZA. Donedávna hvězdné hnutí Starostů a nezávislých se po aférách hroutí v přímém přenosu. Pokud se zcela nezbaví zakládajících členů, může politicky zahynout.
Článek
Co se v analýze dočtete
Od voleb vyplouvá na politiky STAN jedna aféra za druhou, což vyvrcholilo v červnu korupční kauzou Dozimetr a odchodem zakladatele STAN Petra Gazdíka z postu ministra školství.
Pro Starosty jde o zásadní problém. Dosud stavěli na étosu transparentních bojovníků za lepší politickou kulturu, poškodili si glanc a image politických skautů, kteří po éře vládnutí Andreje Babiše a jeho střetech zájmů nastaví průhlednější a přehlednější prostředí.
Podle politologů bude záležet na tom, zda se hnutí podaří odstřihnout od svých zakladatelů, na kterých ulpěly stíny pochybností - zejména od Stanislava Polčáka, Petra Gazdíka a celkově zlínských kořenů STAN.
Pokud se chce hnutí obecně očistit, musí se svých problémových funkcionářů zcela zbavit a srazit jejich vliv na minimum.
Byl konec léta 2008 a 34letý Petr Gazdík poprvé ochutnal velkou politiku. S tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem si na týden prohodili místa a jakožto starosta tisícihlavé obce Suché Lozi na Zlínsku si vyzkoušel funkci primátora hlavního města.
„V pátek už jsem toho měl hodně, to vypětí bylo obrovské. Ale získal jsem díky tomu úžasný přehled o tom, co se v hlavním městě děje,“ popisoval vyjukaný sucholozský starosta Gazdík své zážitky z vedení metropole.
Možná právě již po této stáži u Béma a zejména pak po krajských volbách se Gazdíkovi a jeho spolupracovníkům začal rodit v hlavě neotřelý plán, jak využít zkušeností a popularity tuzemských starostů a prosadit se na vyšší úrovni.
Povedlo se. O třináct let později již ostřílený politik Gazdík míří jako vlivný muž a jeden z otců zakladatelů Starostů a nezávislých (STAN) do vlády Petra Fialy. Jeho hnutí se ve sněmovních volbách v roce 2021 stává jedním z fenoménů voleb, předseda Vít Rakušan získává nejvíc preferenčních hlasů, hnutí má třetí nejsilnější poslanecký klub a ve vládě obsazuje čtyři křesla. Zrodila se hvězda české politické scény.
Jenže. Jak rychle se rozsvítila, podobně svižně pohasíná. Od voleb vyplouvá na politiky STAN jedna aféra za druhou, což vyvrcholilo v červnu korupční kauzou Dozimetr, uvězněním čelného funkcionáře a odchodem Gazdíka z vlády.
Základní otázka zní: jak je to možné? Proč se hnutí, které mělo našlápnuto k tomu, stát se dominantním hráčem politické scény, pár měsíců po vstupu do vlády otřásá ve svých základech? Dostane se STAN z krize?
Zrod při tsunami
Krajské volby v roce 2008 vstoupily do historie české polistopadové politiky jako oranžové tsunami ČSSD, která pod taktovkou Jiřího Paroubka ovládla vedení krajů napříč republikou. Méně známý je už fakt, že právě tyto regionální volby se staly základem pro vznik hnutí STAN.
Starostové a nezávislí kandidovali v krajských volbách 2008 v pěti regionech, ve třech uspěli: ve Zlínském, Libereckém a Středočeském kraji.
„Po úspěšných krajských volbách jsme se rozhodli vytvořit jednotné hnutí a přizvat ke spolupráci starosty, komunální politiky, ale i všechny občany,“ oznámil v lednu 2009 lídr zlínských Starostů Gazdík, který se o pár týdnů později stal prvním předsedou STAN.
Právě v tomto období se narýsovala nosná osa hnutí opírající se o zlínský, středočeský a liberecký region, což je stav, který trvá dodnes. Zlínskou větev od začátku reprezentovali hlavně poslanec Gazdík a europoslanec Stanislav Polčák; strůjcem úspěchů ve středních Čechách se stal zesnulý starosta Dolních Břežan Věslav Michalik, ruku k dílu přidala i současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová a o pár let později se prosadil i současný šéf hnutí Vít Rakušan; Liberec reprezentuje hejtman Martin Půta či Jan Farský pobývající nyní na stáži v USA.
Tito klíčoví aktéři ovládají hnutí od samého zrodu. Nahrává jim i užší členská základna, která podle tiskové mluvčí STAN Sáry Beránkové čítá k letošnímu prvnímu červenci 2218 členů. V menším počtu lidí dominantní funkcionáři o to snáz prosadí své zájmy.
Když se pak u několika důležitých funkcionářů STAN (Michalik, Polčák, Farský, Hlubuček, Gazdík, sponzoring STAN) začaly v posledním půlroce hromadit nejasnosti a průšvihy, kulhat začalo celé hnutí.