Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stalingrad a Jalta

4. 2. 2023

Stalingrad a Jalta

4.2.2023 11:09

Stalingrad 2. února 1943, Jalta 4. února 1945. Ještě před několika lety byla tato místa hrdinství i spolupráce významně připomínána jako poučení ....

Stalingrad. Před 80lety se zde zhroutil německý sen o ovládnutí světa, 2. února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6.armády. Do sovětského zajetí odešlo kolem 80 000 zubožených a vyhladovělých německých vojáků. Tato hrůza byla zachycena i ve filmových dokumentech o posledních letadlech s německými vojáky odlétajícími z obklíčeného Stalingradu. Ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckých táborů.... Ve stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, rumunských a italských vojáků. Také naši Slováci museli prožít válečné peklo na východní frontě. Do války šli s písničkou, domů se vraceli s hanbou.

Hrdinství sovětských občanů před 80lety obdivoval celý svět. Britský král Jiří VI. nechal vyrobit ocelový meč jako důkaz vděku lidu Británie za jejich hrdinství. Z pověření krále jej 4. února 1945 předal na Jaltě Stalinovi britský premiér Churchill. Součástí historie i školních učebnic byla ta známá fotografie usměvavých státníků z Jalty. Před 78 lety představitelé vítězné koalice - Roosewelt, Stalin a Churchill dali základ poválečnému uspořádání světa. Slovo mír obletělo svět.

Doba se změnila. Slovy premiéra jsme opět ve válce. Slovo válka vítězí nad slovem mír. Válka je zlehčována. Přitom již 8let lidé umírají na Ukrajině, na Donbasu. Vidíme opět zoufalé matky, vidíme miliony běženců jak putují Evropou. Ešalony s vojenskou technikou opět směřují na východ Evropy. Stále nekončící válečné dobrodružství nabírá každým dnem na síle, přitom půlka světa hladoví. Je alarmující, že na školní oběd nemají ani tisíce českých dětí.

S válkou máme své smutné zkušenosti nezapomínáme, že Československo se stalo první obětí německé agrese. Nezapomínejme také, že vedle statečných hrdinů odboje, našich letců, těch statečných od Sokolova, Kyjeva, ale i vedle Lidic, Ležáků … to byla i plná náměstí pokořených občanů přísahajících věrnost Říši. Také československé zbraně s hákovým křížem zabíjely na východní frontě.

Závěrem nutno připomenout, že to byla Rudá armáda, která hnala Němce od Stalingradu přes Kursk, Kyjev, Krym … až do Berlína. Svět jásal. Slovo mír letělo světem. Za touto poslední světovou válkou zůstaly ale miliony obětí i hospodářsky rozvrácená Evropa. Válka není tou neškodnou hrou na počítači. Netleskejme válce!

V době náletů NATO na Jugoslávii byl na jedné pražské zdi nápis „Válka je vůl“. Ten nápis časem zmizel, už tehdy překážel. Važme si proto každý den míru!

Přemysl Votava

vasevec.info