Provokační demonstrace a ozbrojené vystoupené henleinovců
Provokační demonstrace a ozbrojené vystoupené henleinovců
Také v Poběžovicích zorganizovali funkcionáři SdP společný poslech A. Hitlera a ještě 12. září se na místním náměstí sešlo asi 2.000 demonstrantů. Skandovali protistátní a protičeská hesla, zpívali zakázané písně. To nebylo ještě tak zlé, ale demonstranti, kteří přijeli z Nemanic byli ozbrojeni. Při jejich kontrole však henleinovci kladli odpor a dozorce Engela střelili do ruky a do břicha. Těžce raněný příslušník finanční stráže se dovlekl do Hasselbachu (Lískové), odkud byl dopraven do nemocnice v Domažlicích. Na jiném místě byl zraněn strážmistr Václav Fiala, utrpěl průstřel plic a 14. září byl zraněn ještě strážmistr Beneš, vyšetřující předchozí napadení. Všichni účastníci útoku byli zjištěni, ale k zatčení již nedošlo, téměř všichni Němci z Nemanic uprchli do Německa a tam byli vydáváni za oběti českého teroru. Za hrdinu byl vyhlášen řidič Josef Paa, který zemřel na výstřel z henleinovských řad při zmatku, který nastal při zákroku proti ozbrojeným teroristům.
Ve Varnsdorfu rovněž ve večerních hodinách procházelo asi 500 demonstrantů, když nebylo proti ním zakročeno jejich počet rychle stoupal. Před třiadvacátou hodinou přitáhl dav asi 1.200 osob k celnici s hrozbou, že zdemolují celnici, když nebudou vpuštěni na německou stranu, kde je za závorami již očekávali nacisté s prapory. Také na druhé Varnsdorfské celnici si vynutilo přechod do Německa dalších 1.500 až 2.000 osob. Vyjadřovali se, že se jdou do Německa vyzbrojit. Tamní oddělení finanční stráže měla jen 19 mužů a když nechtělo způsobit krveprolití, byli zcela bezmocní. Další přechod si henleinovci vynutili ještě 14. září 1938. Za hranicemi sudetoněmečtí muži vstupovali do freikorpsu a 22. září se zbraněmi přepadli družstva SOS. Současně dostávali za úkol zjišťovat zpravodajsky zajímavé údaje, také o morálce SOS, jejich technickém vybavení apod.
První noc ozbrojeného povstání se henleinovci ve Vejprtech zmocnili nádraží, pošty a odzbrojili státní policii a přepadli celnici. V místní tělocvičně uvěznili na 100 Čechů, jen na 15 mužů na četnické stanici se neodvážili. Také družstvo SOS se henleinovcům nevzdalo. Vzbouřenci však odvlekli několik německých antifašistů, odvlekli je proti jejich souhlasu do Německa a předali do rukou gestapa.
Poštovní úřady Zelená Hora, Tisová, Schwaderbach a mnoho dalších obsadili henleinovci a provoz dovolili jen pod kontrolou. A z ministerstva vnitra přicházely pouze pokyny k nepoužívání zbraní, k zachování klidu. Nacisté organizovali ve velkém také odposlech.
Závažné nedostatky se projevily během zářijového puče, negativně se projevila mnohostranná podřízenost četnictva ministerstvu vnitra v Praze i jednotlivým okresním hejtmanům, podřízenost jednotek SOS ministerstvu vnitra, ale v případe války jen ministerstvu národní obrany, přitom doba demonstrací a teroristických akcí byla dobou s rozporným charakterem hodnocení a ministerstvo vnitra se nechtělo jen tak lehce vzdát svého vlivu. Dostatečně nebyl promyšlen ani plán nasazení jednotek SOS, síla vnitřního nepřítele nebyla správně a včas odhalena. Přetížení příslušníci SOS jednali často podle vlastní iniciativy a s velkým sebeobětováním zajišťovali ochranu státních hranic. Oddíl SOS v Moravské Ostravě měl 18 raněných. Vyhodnocené zkušenosti vedly k jedinému závěru: i v době míru musí být jednotky SOS podřízeny ministerstvu národní obrany, to bylo přece jen energičtější v organizování odporu, ministerstvo vnitra stále myslelo na nějaký kompromis. Nacisté hodnotili SOS jako elitní útvary.
Armádní generál L. Krejčí vydal bezprostředně po Hitlerově řeči 12. září rozkaz, jímž byla nařízena velitelská pohotovost.
Z díla "Stráž obrany státu při obraně republiky 1938-1939", autor prof. PhDr. Jiří Frajdl, CSc.