Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč Tomia Okamura, předseda SPD, byl vydán k trestnímu stíhání?

13. 2. 2025

Proč  Tomia Okamura, předseda SPD, byl vydán  k trestnímu stíhání?

Je únor 2025 a někdy v září se budou konat parlamentní volby. Tuto skutečnost si jistě uvědomuje  i opozice, která je tvořená především  hnutím ANO, Stačilo!  a také i SPD. K opozici patří i několik dalších politických subjektů. Z minulých voleb  dnešní opozice i pozice si odnesly cennou zkušenost. Vyhráli je ti, kteří dokázali téměř na poslední chvíli vytvořit koalici, kdežto ti, kteří kandidovali samostatně, prohráli, byli odstaveni od vlády. Nemalá část hlasů, které jim dali voliči, propadla. Co nás potkalo v době fialovské vlády, všichni víme. Musíme se však snažit, aby k něčemu podobnému nedošlo i  v blízké budoucnosti.

Proto již v současnosti dochází  mezi některými subjekty opozice k jednání o vytvoření větších celků, které by ve volbách překročily hranici pěti procent,  a tak by se jejich kandidáti stali poslanci. V současnosti se nabízí jedno  takové řešení. ANO se jistě dostane opětně do poslanecké sněmovny. Je téměř jisté, že však nedostane tolik hlasů, aby mohlo vytvořit jednobarevnou vládu. Proto v určitých vlasteneckých kruzích se počítalo s tím, že vládní koalici by mohlo vytvořit  ANO společně s SPD.  Jejich koaliční  spojení by vytvořilo základ pro zformování budoucí stabilní vlády.

Je však nyní velkou otázkou, zda podobně uvažuje pan Babiš a jeho ANO. Hnutí ANO sice před hlasováním prohlásilo, že jeho poslanci budou hlasovat  proti vydání T. Okamury k trestnímu stíhání. Když však v poslaneckých lavicích došlo k lámání chleba, zjistilo se, že 28 poslanců (z jeho 71) hnutí ANO chybí. Důsledek, který mohl  být očekáván, se nezbytně dostavil. Koaliční poslanci s poslanci Pirátů  dali dohromady 81 hlasů, kdežto ti, co byli proti vydání T. Okamury pouze 62. Kdyby hnutí ANO skutečně nechtělo vydat T. Okamury ke stíhání, tak by  přítomnost  jejich poslanců byla jistě vyšší. Mohla dosáhnout  i plného počtu a tak by proti vydání T. Okamury hlasovalo až  90 poslanců, kteří by hravě přehlasovali provládních 81 poslanců.

Takže Babiš asi přemýšlí o jiném koaličním vládním spojení po volbách. Proč? Předseda ANO dobře ví, co  znamená trestní stíhání, zažil to opakovaně na vlastní kůži. Přesto předsedu SPD, přes proklamované prohlášení, že jeho poslanci budou hlasovat proti jeho vydání, fakticky vydal. Tím také vztahy mezi ANO a SPD narušil.  Nadto nastolil otázku, s kým ANO chce vlastně vytvořit budoucí koaliční vládu? Těžko s hnutím Stačilo! Nemá to být sám STAN?  Nebo „obrozená“ ODS, zbavená Fialy a dalších výtečníků?  V každém případě Babiš ztížil vytváření nové vlastenecké koalice, která po volbách by mohla vládnout. Proces jejího vytvoření A. Babiš nesmírně zkomplikoval.

Uvedené skutečnosti by měli vzít na vědomí představitelé vlasteneckých subjektů a v souladu s tím jednat.  Ale jak?  Faktem zůstává, že A. Babiš nemůže být jen z uvedených důvodů zcela vyloučen z procesu vytvoření vlasteneckého bloku, který by se po příštích volbách stal blokem vládním. Je nutné však vzít v úvahu i jeho někdy zcela nepředvídatelné chování. Formování širších životaschopných vlasteneckých subjektů by vzhledem ke vzniklé situaci mělo probíhat rychleji. Jde o české národní zájmy, o mír, o demokratický a sociální charakter svrchované ČR. Znovu se otevírají otázky, i v souvislosti s novými vývojovými tendencemi ve světě, v Evropě,  zda zůstat v NATO a EU, či z nich vystoupit? Nechceme cenzuru, nechceme nadvládu cizích sil, odmítáme jakékoliv zvýhodňovaní cizích občanů, jsme proti dvojím metrům, proti korespondenčnímu hlasování  Volby jsou téměř již za dveřmi. Doufejme, že vláda se opět navrátí do rukou českých.

Dr. O. Tuleškov