Přepisování dějin v ČT? K seriálu „České století“
Přepisování dějin v ČT?
K seriálu „České století“
19. ledna jsme mohli shlédnou na ČT 2 jeden z dílů seriálu, který se jmenoval „České století: Den po Mnichovu (1938).“
Ústřední postavou této seriálové části byl přirozeně prezident Edvard Beneš. Starý spor o tom, zda jsme měli bojovat nebo přijmout mnichovské ultimatu, nechávám vědomě stranou. Hodlám soustředit naši pozornost jiným směrem.
Při jednáních o tom, co by republika měla v pomnichovské době dělat, se zvlášť výrazně uplatnil plukovník Emanuel Moravec a generál Lev Prchala. Oba byli pro válku. Pan generál dokonce vyhrožoval tím, že prezidenta republiky zastřelí. I plukovník Moravec byl ostře proti diktátu z Mnichova.
Kdo nezná naše dějiny, by po shlédnutí tohoto dílu mohl považovat E. Moravce a L. Prchalu za velké čs. vlastence a hrdiny. Jejich následné skutky je však ukázaly ve zcela jiném světle. Z Moravce se stal za brzy poté obávaný protektorátní kolaborant, V květnových dnech roku 1945 spáchal sebevraždu.
Generál Prchala, který v době války sídlil též v Anglii, se zásadně postavil proti celému našemu zahraničnímu odboji, v jehož čela stál prezident Beneš. Brzy po válce pan generál Prchala začal úzce spolupracovat s tzv. sudetoněmeckým landsmanšaftem a stal se prvním nositelem „sudetoněmeckém ceny Karla IV“. I z něho se stal zrádce Československé republiky.
O tom, co tito seriálové hrdinové v době okupace ČSR, a generál Prchala i poté, dělali, se dozvíme z článků, které postupně budeme vyvěšovat. Veškeré jejich „hrdinství“ vyprchalo. Zůstala jen zrada. Tak je chápou i naše nepřepsané dějiny.
Dr. O. Tuleškov