Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohled bývalého disidenta Milana Kundery zpět k socialismu

14. 1. 2020

Pohled bývalého disidenta Milana Kundery zpět k socialismu

 

          Za přicházející globální kolaps životního prostředí bychom měli v prvé řadě vinit bohaté lidi a jimi podporovaný kapitalistický kult bohatství. Bohatí lidé horečnatým a sobeckým hromaděním bohatství vytvářejí největší uhlíkovou stopu způsobující globální oteplování. 

            Dnes lituji, že jsem se jako aktivista v disentu podílel na kolapsu bývalých socialistických hospodářských a politických systémů ve východní Evropě. Za socialistických systémů byly výrobní prostředky a veškeré území celospolečensky vlastněno. Což by dnes, pokud by to ještě existovalo, dalo celé společnosti do ruky mocný nástroj a základnu, jak přistupovat udržitelně k naší existenci na zeměkouli a radikálně změnit způsob,  jakým vyrábíme zboží, používáme přírodní suroviny, energii a všechny veřejné statky.

            Socialismus (vedle anarcho-socialismu) byl a doposud stále zůstává, nejrealističtější ekonomickou a politickou platformou, která může zbrzdit globální oteplování, které ohrožuje život na celé planetě. Socialistický ekonomický systém je založen na myšlence rovného sdílení všech zdrojů, na společném vlastnictví území a na myšlence produkování k životu pouze nejpotřebnějšího zboží, které je vyráběno tak, aby bylo trvanlivé. 

            Naproti tomu kapitalistický systém (schovávající se za jménem demokracie) je v přesném opaku k této myšlence, neboť je založen na nekonečném ekonomickém růstu, na filozofii plánované krátkodobé životnosti výrobků a neomezeném drancování přírodních zdrojů. Hlavním ekonomickým a politickým cílem kapitalismu je zvýšení soukromých zisků, bez ohledu na skutečné potřeby lidí a udržitelnost životního prostředí.

            A protože je kapitalistický ekonomický systém vlastněn a diktován různými soukromými, navzájem soutěžícími vlastníky výrobních prostředků, tak se společnost zákonitě nedokáže dohodnout na žádné jednotné akci, která by zpomalila nebo zvrátila katastrofální globální klimatický kolaps. 

            Proto se chci omluvit, že jsem jako součást československého disentu slepě pomáhal zavést principy takzvaných individualistických lidských práv, která ve svých důsledcích vedou jen k sobectví a atomizaci členů společnosti, tak typické pro kapitalistickou společnost. Taková práva jsou falešnými lidskými právy. Nyní uznávám, že zásady lidských práv by neměly být odděleny od přírodních práv a globální ekologie. Dnes lituji, že jsem pomohl zničit socialistické systémy. Zvláště se chci omluvit mé šestileté vnučce, která bude v budoucnu platit krutou cenu za mé bývalé chybné kroky.  

            Stačilo upravit předcházející režim. Umožnit cestování, studijní pobyty, rozvinout obchod na Západ a zavést drobná řemesla.                      Milan Kundera 

 

 

Vlastnictví nerostných zdrojů, energetika, těžký průmysl, doprava, to mělo zůstat v rukách státu a nemělo být nikdy privatizováno tak, jak toto převedl na Československý stát tehdejší prezident Ed. Beneš prezidentským dekretem podepsaným již 26.října 1945 za přítomnosti první poválečné a nekomunistické vlády.

           

Podle českého filosofa Bělohradského se celosvětově předpokládalo, že oba systémy (socialistický a kapitalistický) v budoucnu splynou v jeden lepší, než oba předchozí. Podmínkou bylo, aby skupina socialistických států v čele s námi si hájila tuto svou původní  politickou orientaci. Bohužel jsme po r.1989 slepě přebírali všechno ze Západu, nejprve to nejhorší (sobectví a egoismus, drogy, sex apod.), rozvrátili a nechali rozkrást veškeré předchozí národní hospodářství, naši zemi postavili téměř do koloniální pozice a k tomu lepšímu z tržního mechanismu, k tomu jsme se doposud nedopracovali. A ze strany našich elit ani není zájem se k lepšímu někdy dopracovat.    (Ještě totiž není vše zcela rozkradeno.)                              BUK

Přišlo e-poštou

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář