Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pepe Escobar - Putin nastiňuje "okamžik pravdy"

12. 11. 2024

Pepe Escobar - Putin nastiňuje "okamžik pravdy"

Vystoupení prezidenta Putina na plenárním zasedání (projev + otázky a odpovědi) na výroční schůzi Valdajského klubu v Soči působilo jako rychlovlak na tempomatu.

Naprosto chladný, klidný, shromážděný, s plnou kontrolou himálajských faktů, žádný politický vůdce v nedávné minulosti a současnosti by se ani nepřiblížil k tomu, aby nabídl něco blízkého komplexnímu, podrobnému světonázoru, vyzrálému na nejvyšší geopolitické úrovni déle než čtvrt roku. století je.

Putin zahájil svůj projev odkazem na říjnovou revoluci v roce 1917 a nastínil přímou paralelu s našimi bouřlivými časy: „Přišla hodina pravdy“. V jasné poctě Gramscimu vysvětlil, jak „před našima očima vzniká „zcela nový světový řád“.

Jemný odkaz na nedávný summit BRICS v Kazani nemohl uniknout kritickým myslím globální většiny. Kazaň byla živým a dýchajícím svědectvím o tom, že „starý řád nenávratně mizí, dalo by se říci, že již zmizel, a rozvíjí se vážný, nesmiřitelný boj o vytvoření nového. Nesmiřitelné především proto, že nejde ani tak o moc nebo geopolitický vliv, ale o konflikt principů, na nichž budou v příští historické fázi vybudovány vztahy mezi zeměmi a národy.“

Co nejstručněji by to mělo být chápáno jako současný rámec velkého obrazu: Nejsme v redukcionistickém střetu civilizací nebo na „konci dějin“ – které Putin označil za „krátkozraké“ – ale čelíme systémovému konfliktu základních principů, které určují vítězství nebo porážku. Výsledek bude formovat toto století – pravděpodobně století Eurasie, protože „dialektika dějin pokračuje“.

Sám Putin během svého projevu vtipkoval, že by sestoupil do „filosofických odboček“. Ve skutečnosti to šlo daleko za pouhé vyvracení jednostranných koncepčních chyb, protože „západní elity si myslely, že jejich monopol je konečným cílem lidstva“ a „moderní neoliberalismus se zvrhl v totalitní ideologii“.

Ohledně umělé inteligence se řečnicky zeptal: „Zůstane člověk člověkem? přístup“ založený na „suverénní rovnosti“.

Šest principů pro globální udržitelný rozvoj

Suverenita musela být jedním z dominantních témat během zasedání Valdai Q&A. Putin trval na tom, že Rusko „musí vyvinout naši vlastní suverénní AI. Protože algoritmy jsou zaujaté a poskytují obrovskou moc několika velkým společnostem, které ovládají internet, je potřeba „suverénních algoritmů“ naprosto nezbytná.“

Když byl dotázán na euroasijskou bezpečnost a USA jako dominantní námořní mocnost ve srovnání s multipolární Eurasií, zdůraznil „konsensus a touhu v Eurasii po antihegemonickém hnutí“ spíše než „blok Eurasie“. To je přitažlivost „multivektorové zahraniční politiky“ Eurasie, která implikuje „více politické nezávislosti“. Nejdůležitějším příkladem „harmonizace zájmů“ je partnerství mezi Ruskem a Čínou, a to je také důvodem „úspěchu BRICS“.

Srovnejte to s „neschopností Evropy zavést systém „nedělitelné bezpečnosti“ a „překonat politiku bloku“; Místo toho se Evropa spoléhala na expanzi NATO: „Po skončení studené války se naskytla příležitost překonat politiku bloku. Ale USA se bály ztráty Evropy. USA téměř vytvořily koloniální závislost. Abych byl upřímný, tohle jsem nečekal.“

Putin poskytl fascinující pohled na osobní zkušenost, odkazoval na rozhovor – v němčině – s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem v roce 1993, kdy Kohl otevřeně řekl, že „budoucnost Evropy“ je svázána s Ruskem.

To ale nakonec vedlo k „nejdůležitějšímu problému na našem euroasijském kontinentu, hlavnímu problému mezi Ruskem a evropskými zeměmi: deficitu důvěry (…) Když nám řekli, že podepsali Minské dohody o Ukrajině, jen aby dali Ukrajině příležitost znovu se vyzbrojit a že neměli v úmyslu vyřešit tento konflikt mírovou cestou, o jaké důvěře můžeme mluvit? (…) Přímo jsi veřejně prohlásil, že jsi nás podvedl! Lhát a podvádět nás! Co je to za důvěru? Ale musíme se vrátit k tomuto systému vzájemné důvěry.“

Putin dodal, že Evropa by měla zvážit stát se součástí čínského konceptu, který vychází přímo z čínské filozofie („neusilují o nadvládu“). Nadšeně zdůraznil, že čínský zastřešující geoekonomický projekt obchodu/konektivity by měl být interpretován jako „Jeden pás, jedna společná cesta“.

A to lze aplikovat na Střední Asii, kde všechny tyto národy, které jsou „ve své státnosti stále velmi mladé“, mají zájem o „stabilní rozvoj“. Pro Rusko a Čínu neexistuje „žádná konkurence“ v srdci světa: „Máme pouze spolupráci“.

Putin znovu uvedl šest základních principů, které jsou podle něj klíčové pro globální udržitelný rozvoj: otevřenost interakce (což znamená, že nesmí existovat žádné „umělé bariéry“); diverzita („model jedné země nebo relativně malé části lidstva by neměl být vnucován jako něco univerzálního“); maximální reprezentativnost; bezpečnost pro každého bez výjimky; Spravedlnost pro všechny (odstranění „propasti mezi „zlatou miliardou“ a zbytkem lidstva“); a rovnost.

„Vytvářejte civilizace, ne válku“

Ohledně Ukrajiny to byl citát o penězích: „Pokud neexistuje neutralita, je těžké si představit dobré sousedské vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou. Stručně řečeno: Moskva je připravena jednat, ale na základě faktů bojiště a Istanbulské dohody v dubnu 2022.

To lze interpretovat jako přímý vzkaz prezidentu Trumpovi. Komu jsou dveře otevřené: „Rusko nepoškodilo své vztahy s USA a je otevřené jejich obnovení, ale míč je na straně Američanů.“

Putin o amerických prezidentech (s několika se setkal): „ Všichni zajímaví lidé o Trumpovi: „Jeho chování, když na něj byl spáchán atentát, na mě zapůsobilo. Je to statečný člověk. Bojoval statečně.“ K otevřeným dveřím: „Co udělá, je jeho rozhodnutí.“ Putin poté oficiálně poblahopřál Trumpovi ke znovuzvolení. Dialog mohl začít: „Jsme připraveni mluvit s Trumpem. “

Putin ocenil rusko-čínské vztahy jako „na nejvyšší úrovni v moderní historii“ jako součást jejich strategického partnerství. Ocenil také své osobní vztahy se Si Ťin-pchingem. Tím připravil půdu pro skutečný problémový bod, pokud jde o vztahy mezi USA, Ruskem a Čínou: „Kdyby si USA zvolily trilaterální spolupráci místo dvojího omezení, vyhráli by všichni.“

Výborná otázka od brazilského ekonoma Paula Nogueiry Batisty Jr. – bývalého viceprezidenta NDB, banky BRICS – přiměla Putina, aby objasnil svůj vlastní postoj k dedolarizaci. Klidně prohlásil, že „mým úkolem je rozvíjet nápady, které pak navrhujeme našim partnerům“.

Hlavním cílem je „navrhnout vytvoření nové investiční platformy využívající elektronické platby“. V blízké budoucnosti to bude zaměřeno na „nejslibnější trhy“ – jižní Asii, Afriku, části Latinské Ameriky: „Budou potřebovat investice a technologie a „neinflační nástroje“ – s regulací „centrálními bankami“. a NDB. Dohodli jsme se, že na vládní úrovni se bude pravidelně scházet pracovní skupina. Nikam nespěcháme.“

To znamená, že jakýkoli scénář okamžité finanční bomby ze strany BRICS je mimo stůl – i když „dvě třetiny našeho obchodu probíhají v místních měnách“ a čísla mezi BRICS jsou také vysoká.

Brzy bude testován most BRICS. Pokud jde o vytvoření jednotné měny, je to „předčasné. Musíme dosáhnout větší integrace ekonomik a zvýšit kvalitu ekonomik na určitou – kompatibilní – úroveň.“

Pak bomba: „Nikdy jsme se nechtěli vzdát dolaru!“ To do značné míry vysvětluje Putinův vlastní pohled na dedolarizaci: „Ničí to vlastní rukou – silou dolaru.“

To vše je jen malá ukázka z řady témat, kterým se prezident věnoval během zasedání Valdai Q&A. Samotné fórum nabídlo cenné poznatky napříč celou řadou témat. Někteří účastníci správně poznamenali, že chybí „většina většiny“: mladí lidé a ženy. Na Afričany zapůsobila „vychytralost ruské byrokracie“.

Jeden čínský názor poznamenal, že „Číňané neplavou proti proudu, ale překračují řeku a dostávají se na druhý břeh“. Panovala téměř shoda, že rozvoj by měl být „založen na odlišných kulturních hodnotách civilizací“ – ve skutečnosti Putinův vlastní názor. Nezbytná je také „potřeba kolektivní autority“ na globálním Jihu.

Jedna řecká myšlenka byla obzvláště přesvědčivá, pokud jde o civilizační přístup k politice: „Civilizace se nestýkají. Státy to dělají.“ Odtud nové – hravé – motto, které by mohlo vést nejen BRICS, ale celou globální většinu: „Vytvářejte civilizace, ne válku. (Místo války vytvářejte civilizace.)“

Pepe Escobar