Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pane prezidente Pavle - Žádná jednání s Lichtenštejny o konfiskovaném majetku!

7. 11. 2023

Pane prezidente Pavle - Žádná jednání s Lichtenštejny o  konfiskovaném majetku!

 

Mnohaletý právní spor o majetek v hodnotě desítek miliard korun, který jsme Lichtenštejnům konfiskovali na základě dekretu prezidenta republiky, zvláště když naše soudy  potvrdily oprávněnost této konfiskace, a nadto ještě v současnosti probíhá jednání o něm  u Evropského soudu pro lidská práva, nelze v žádném případě řešit politickými prostředky.

 

Jednání, jež vede prezident republiky P. Pavel s Lichtenštejny, již v současné době hrubě poškozují republiku. Následné škody mohou  dosáhnout řádově desítky či dokonce stovky miliard korun. Mohou však současně mít i charakter nemateriální povahy s dalekosáhlými důsledky, jak o tom píše pan prof. JUDr. V. Pavlíček: „Dekrety prezidenta republiky... vyjadřují diskontinuitu s nacistickým a od něho odvozeným protektorátním právním řádem prosazeným ve válce na našem území. Vyjadřují právo národa na odpor proti agresorovi. Upravovaly ve válce způsob obrany proti Německu a jeho spojencům, po válce postavily základy obnovy demokratického státu.... Německý právní řád naopak vychází z kontinuity s právním řádem a státností Německé říše jako celku.... Odsoudit nebo odmítnout dekrety by znamenalo postavit se na stanovisko legality a legitimity nacistického a protektorátního řádu, který byl dekrety prohlášen za nicotný a uznat, že odpor proti Německu byl nelegální a trestný. Něco takového by bylo v demokratické Evropě nemyslitelné...“ (Sborník Česko-německé vztahy: Česká stanoviska, vydal Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Praha 1998. str. 27).

Představitelé landsmanšaftů Němců odsunutých z Československa již dlouhodobě všemožně usilují o zrušení dekretů prezidenta republiky. Tento jejich požadavek je, jak v roce 1998 řekl prof. JUDr. V. Pavlíček, DrSc. „…součástí komplexního plánu obsaženého v jedné expertize, kterou měla německá vláda v roce 1991 k dispozici při jednání o československo-německé smlouvě a má sloužit k znovuzískání majetku Němců. Řada kroků německé strany postupuje podle tehdy zpracovaného scénáře“. (Sborník Česko-německé vztahy: Česká stanoviska, vydal Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Praha 1998. str. 28).