Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odstranit kosmický odpad a sestřelovat satelity nepřítele

30. 6. 2020

Odstranit kosmický odpad a sestřelovat satelity nepřítele

Vladimir Prochvatilov

20. června 2020

 

Japonská telekomunikační společnost SKY Perfect JSAT zahájila práci na satelitu, který dokáže zničit kosmický odpad za pomoci silného laseru. Je to největší společnost pro satelitní komunikaci a multikanálovou televizi v Asii. Na práci se bude podílet i Státní ústav fyzkálně chemických studií RIKEN a japonská agentura pro letecké a kosmické výzkumy (JAXA).

 

Podle JAXA nyní obíhá kolem zeměkoule 34 tisíc úlomků raket, družic a dalšího kosmického odpadu o rozměru alespoň 10 cm. Je možné se obávat, že co nevidět už nebude možno vysílat další satelity.

 

Čištění kosmu od odpadu bude založeno na ozáření každého předmětu laserem a tímto způsobem jeho vytěsnění z oběžné dráhy do nižší vrstvy atmosféry, kde shoří.

 

Problém je skutečně aktuální. V roce 1983 způsobilo zrnko písku o velikosti 0,2 mm prasklinu asi 0,4 mm v hermeticky uzavřeném okénku amerického raketoplánu. V průběhu letů raketoplánů bylo zaznamenáno přes 170 stop na od srážek na hermetických oknech a muselo jich být přes 70 mezi lety vyměněno.

 

V roce 1996 se ve výšce 660 km srazil francouzský satelit s úlomkem třetího stupně francouzské rakety Arian. V březnu 2006 v důsledku střetu s kosmickým odpadem došlo k havarii ruské družice Express-AM11. V únoru 2009 se střetl americký satelit Iridium s vyřazenou ruskou komunikační družicí Kosmos-2251.

 

Podle předpovědi NASA se na nízké oběžné dráze (200 až 2000 km) objeví v průměru každých pět let velká srážka, a to dokonce i tehdy, když budou zastaveny kosmické starty. I tak bude narůstat množství kosmického odpadu.

 

Vypuštění japonského satelitního čističe se plánuje na rok 2026. Půjde využívat i pro vojenské účely. Bude mít výkonný laser a bude moci vytlačovat z orbity vojenské satelity nepřítele, rušit optiku a pálit fotocitlivou vrstvu slunečních baterií.

 

Chránit před zabijáckým satelitem se silným laserem mohou jen inspekční satelity, které mají manévrovatelné iontové motory a před laserovým paprskem jsou schopné uhnout. V principu jde o vytvoření motoru s tryskovým pohonem ionizovaným plynem s vysokou rychlostí dosaženou v elektrickém poli. Takové motory potřebují relativně málo paliva a v kosmu mohou fungovat dlouho, v průměru až 3 roky.

 

Ruské inspekční družice straší americké vojáky. V lednu 2020 dva ruské satelity, a to Kosmos-2542 a Kosmos -2543, „prověřily“ americký satelit USA245 (Key Hole), který patří do špionážní skupiny Keyhole-CRYSTAL Národní vojenské správy USA (National Recoinnaissance Office). Velitel kosmických sil USA projevil znepokojení z „rostoucí ruské hrozby americké vojenské satelitní skupině“.

 

Vědci z různých zemí pracují na problému ničení odpadu ne oběžné dráze země. Tým Evropské kosmické agentury (ESA) vyvíjí čtyřramenného robota, který má být vypuštěn v roce 2025. Britský satelit – uklízeč Remove DEBRIS je osazen harpunou a sítí, které zachycují velké fragmenty, přesunují je a ničí v hustých vrstvách atmosféry.

 

Neobvyklý úklidový satelit navrhli inženýři z Ruské kosmické skupiny (RKS). Má za úkol zachytávat na oběžné dráze nefungující družice, drtit je na jemný prášek ve velkém mlýně a využívat je jako palivo pro vlastní motory. Jak píše Rossijskaja gazeta, bude to v podstatě autonomní robot s nekonečným životem.

 

Mezi dalšími ruskými úklidovými družicemi není ani jedna založená na principu laseru. Avšak pokud by taková byla potřeba, je možné ji vyvinout a vypustit v krátkém čase. Rusko stojí v oboru kosmických laserů ve světě na čele.

 

Koncem osmdesátých let byla v Sovětském svazu vytvořena bojová laserová orbitální platforma Poljus (Skif-DM výrobek 17F19DM). Konstrukční kancelář pro chemické inženýrství pro ni připravila plynový dynamický laser s kapacitou 100 kW. V rámci projektu Skif bylo na léta 1986 až 1987 naplánováno zkušební vypuštění těžké makety laserové platformy Skif nosnou raketou Energija na orbitu. Jenomže dne 11. května 1987 se dostavil na Bajkonur Gorbačov. Bál se, že jej na Západě obviní z militarizace kosmu a vypuštění Skifu zakázal, včetně práce na něm. Zákaz tohoto „mírumilovného“ generálního tajemníka byl obtížně překonáván. Přípravy byly hozeny do koše a na orbitu byl vypuštěn jen laserový model. Skif se na orbitu nedostal a byl utopen v moři. Oficiálně se nic nevyšetřovalo, projekt byl ukončen. I tak ale pokračovaly zkoušky bojového kosmického laseru a plynový dynamický laser GDP RD0600 o výkonu 100 kW prošel celým cyklem panelových zkoušek.

 

Na vynesení takového laseru do kosmu musí být mimořádně těžká raketa, schopná vynést na oběžnou dráhu země náklad alespoň 80 tun. Roskosmos informoval, že v březnu 2020 bylo v samarském raketovém a kosmickém středisku Progress zahájeno shromažďování konstrukčních detailů nové rakety Jenisej, schopné dopravit na orbitu užitečný náklad 88 až 103 tuny. V rostoucím konfliktu mezi hlavními kosmickými mocnostmi může Rusko úderem odpovědět na úder.

 

Převzato z Fondsk.ru

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář