Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monarchia Catholica - 18.10.1918 vznikla nenáviděná Česloslovenská republika

24. 10. 2024

Monarchia Catholica - 18.10.1918 vznikla nenáviděná Česloslovenská republika

 

18.10.1918 vznikla nenáviděná Česloslovenská republika v rámci revolučního "práva" na sebeurčení národů. Tato republika připravila tolik lidí o život (živých i nenarozených) a o majetek, že si nezasloužila, aby byla nazvána státem Čechů, českých Němců, Moravanů, Slezanů, Slováků a Maďarů, či Rusínů. REVOLUCE 1789 dočasně zvítězila i ve středoevropském prostoru a pomohla k nástupu bezbožeckého systému založeného na liberální demokracii odsouzené římskými papeži, totalitarismu per excellence, který netoleroval ani katolickou Církev, šlechtu ani menšiny. Ale jak zpíváme v poslední sloce naší české hymny:

 

Rozpomeň se, Hospodine na svou nejvěrnější říš!

Její sláva nepomine,vždy jí znovu obrodíš!

Koruna dnes stále kryje,mocný panovníkův trůn!

Navždy žije monarchie, Habsburský jí vládne dům!

 

Sudetští Němci a svatováclavská tradice

 

Sudetští Němci v dějinách vynikli horlivou a věrnou úctou nejenom ke sv. Václavovi, ale zvláště ke sv. Janu Nepomuckému i dalším zemským patronům. Svatý Václav se těšil a těší velké úctě a oblibě u sudetských Němců. Mezi nejzřetelnější projevy svatováclavského kultu mezi německým obyvatelstvem patří především kostely zasvěcené tomuto světci a s nimi spojené poutě. Tyto kostely byly např. v Lokti (Elbogen), Lanškrouně (Landskron), Harrachově (Harrachsdorf), Litoměřicích (Leitmeritz), Mostě (Brüx), a dalších německých městech. Čeští Němci v tomto období vzhlíželi na Václava jako na zemského patrona a ochránce českého národa, do kterého patřili a patří i oni. Nádherná jednota víry zvláště u českých Němců v katolických pohraničních oblastech stmelovala české země. Je možné vyslovit tezi, že se chápali jako Češi, kteří mají "kořeny" v německých oblastech Bavorska, Dolních Rakous, Saska a německého Slezska. Navíc mluvili dialekty, které je spojovaly s výše uvedenými německými zeměmi. Na základě toho můžeme také pochopit, proč byl svatováclavský kult v pohraničí rozvíjen a nebyl mu kladen odpor. Mnoho oltářů a sakrálních památek (sousoší a Božích muk) bylo zasvěceno sv. knížeti. To, co Čechy a Němce spojovalo, nebylo nacionální určení, ale dlouholetá církevní tradice a katolická víra.

 

V rubrice Poznáváme naší vlast! vás chceme seznámit s další německou oblastí Sudet, v současné době zatím neobývanou německými občany, kterou je oblast Plané a Bezdružic - Plan - Weseritz.

 

https://monarchiacatholica.blogspot.com