Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministr Schwarzenberg pohrdá sněmovou, využije podvod, aby zajistil uznání quasi-státu Kosovo

8. 7. 2025

Ministr Schwarzenberg pohrdá sněmovou, využije podvod, aby zajistil uznání quasi-státu Kosovo

Prof. Dr. Rajko Doleček, DrSc.  

                   Prezident České republiky opakovaně vyjadřoval svůj nesouhlas s uznáním Kosova. Ale jako  blesk z modrého nebe přišla odpoledne 21. května zpráva, že  česká vláda, na svém  výjezdním zasedání v Teplicích, Kosovo uznala jako samostatný stát. Ani ministři nebyli jednotní, 11 bylo pro uznání, 7 proti. A při tom diskuse o Kosovu vůbec nebyla v oficiálním plánu zasedání. Zpráva vyvolala téměř zděšení. Prezident vyjádřil v TV svůj nesouhlas. Dokonce pozval odcházejícího velvyslance Srbska Vladimíra Veleše k soukromé návštěvě, kde se mu prakticky omluvil  za to, co  vláda provedla. Předseda  Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček byl roztrpčen. Schwarzenberg s ním totiž telefonoval a nic mu neřekl.  Stále ještě populární bývalý premiér Miloš Zeman prohlásil v interview: „Domnívám se, že je Kosovo islamistická teroristická diktatura, financovaná narko-mafií. Bez zaváhání, není pro uznání…“

                Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, a pochopitelně s ním i ministr Alexandr Vondra, se dopustili významného, nedemokratického postupu. Zcela utajili, že bude projednáváno v Teplicích uznání Kosova, které pak bylo vlastně podvodem přijato. Svým činem vyjádřili  něco,  čemu v západních anglicky mluvících demokraciích se říká, v případě soudu, pohrdání soudem (contempt of court), které je trestné. U ministra Schwarzenberga se jednalo o POHRDÁNÍ PARLAMENTEM, jeho řádně zvoleným  výborem, proti jehož rozhodnutí jednal BEZ rozpravy s výborem. Morálka vládnoucího týmu už tak klesla, že si může dovolit všechno, i krajně špinavá rozhodnutí. Nevím, jak by dopadl  např. britský ministr zahraničí, kdyby se takto zachoval.

                Pokračovaly manifestace  - demonstrace, proti uznání Kosova, za účasti stovek lidí. Objevila se 24. května petice (předaná Petičnímu výboru Parlamentu) proti nezákonnému uznání Kosova, za odvolání ministra Schwarzenberga. Petiční výbor sněmovny ji předal Zahraničnímu výboru, který vydal  24. června 2008 své Usnesení  136.

                Zahraniční výbor

I.   bere na vědomí  Petici   proti nezákonnému uznání Kosova, za odvolání ministra Karla Schwarzenberga;

II. vyjadřuje svou nespokojenost s chováním ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga  vůči zahraničnímu výboru  ve věci uznání nezávislosti Kosova Českou  Republikou.  

      Miloslav Soušek, v.r., ověřovatel  výboru       Jan Hamáček,v.r., předseda výboru

              V korespondenci z 12. ledna 2008 mezi předsedou petičního výboru občanů (Petice na obranu mezinárodní morálky, norem mezinárodního práva, zvláště  Charty OSN a rezoluce č.1244 Rady  bezpečnosti) a ministrem Schwarzenbergem (jeho dopis ze dne 5.února) se ukázala  malá ministrova znalost  událostí na Kosovu, anebo jeho snaha ukázat tamní události zkresleně, aby se  mohly obrátit proti   Republice Srbsko. Podle pana ministra je za všechno vinen Milošević, ale pan ministr zapomněl, že zabíjení Srbů, Romů a Srbsku loajálních Albánců začala teroristická organizace UÇK (jako teroristickou ji uvedl vysoký USA představitel  R.Gelbard na brífinku v Bělehradě 23.února 1998, což za několik měsíců USA jen tak odvolaly). Nikdo nebyl na tamních událostech bez viny, ale svalovat veškerou vinu na jednu stranu neobstojí ve světle událostí, které strana zastávaná panem ministrem nechce uznat. Zde se opět možno odvolat na Orwellovu knihu1984. Svými závěry, svým tvrzením, pan ministr hlásá (podle Orwella), že dvě a dvě je pět. A při tom svobodný projev bez dezinformací   říká, že dvě a dvě jsou čtyři.  Pan ministr říkal polopravdy, když uvedl, že v Kosovu byla pošlapána ústava z roku 1974. Z té ústavy   byla  zrušena pouze  prerogativa státu,  které  Kosovo dostalo, jinak ostatní základy autonomie, obvyklé jinde po světě, zůstaly. Proti  poskytnutí  prerogativ státu pro Kosovo, byl prý i Tito, takže novou ústavu skutečně nepodepsal. Místo něho to udělal významný funkcionář Svazu komunistů Jugoslávie Mika Špiljak. Směšně zní obhajoba aktu Evropské rady, která považuje případ Kosovo za případ sui generis a že provincie Kosovo  byla de jure vyňata  z národní jurisdikce Srbska. Pan ministr zřejmě záměrně zapomněl na závěrečný akt z Helsinek (1975) o nevměšování do vnitřních záležitostí států, o neměnnosti jejich hranic, bez souhlasu účastníků. A vůbec nepřipomíná 78 dnů gangsterského vraždění a ničení, které prováděla letadla NATO, tedy i  letadla členských států „hodné“ Evropské unie, ve FRJ Jugoslávii, na základě vymyšlených důvodů. Zaplatí EU těch zhruba 50 miliard US dolarů (ještě těch předinflačních !) za škody, napáchané v Srbsku, na Kosovu a Metohiji během barbarského bombardování? Kdo zaplatí odškodnění za zabité, zmrzačené, za léčení  poraněných?  Pan Javier Solana? Tím neopodstatněným zabíjením nevinných a ničením všeho možného si EU v rámci NATO agrese (piloti EU států skutečně ničili a zabíjeli)  proti Srbsku  na mnoho roků zničila svůj „kredit“, pokud nějaký měla. Běžní lidé si to, kupodivu, dost neuvědomují.

             Jako všichni na Západě, USA v to počítaje, nikdo  nepřipomněl již uvedené plošné očkování proti dětské obrně, které na jaře 1998, doslova mezi létajícími kulkami na Kosovu a Metohiji,  provedlo ministerstvo zdravotnictví Srbska, za podpory Světové zdravotnické organizace WHO, u zhruba 100 000  tamních dětí, včetně albánských, bez  rozdílu etnika. O Srbsku se zřejmě nesměly dodávat „kladné“ informace, o něm  se muselo říkat jen to špatné, třeba i vymyšlené.

                A aby pokračoval ve svých  trapných rozhodnutích, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg  pozval do Prahy ministra zahraničí  Kosova Skendera Hiseniho, který navštívil Prahu již 22. srpna 2008. Nebyl však přijat nikým z obvyklých vysokých státních představitelů, kromě členů ministerstva zahraničí....