Manipulace s dějinami první republiky, V, Prof. PhDr. Věra Olivová, DrSc.
¨
Manipulace s dějinami první republiky, V.
Prof. PhDr. Věra Olivová, DrSc.
Zvlášť pozoruhodná byla samostatná publikační činnost časopisu. Čechoslovák vydal řadu drobných tisků s projevy prezidenta Beneše, ale i první české vydání jeho knihy Demokracie dnes a zítra, které připravil Kruh přátel české knihy.* Od roku 1941 zahájil pak vydávání Politické knihovny "Čechoslováka". Vyšlo přes 20 svazků, v nichž byly zveřejněny jednak Publikace Státní rady, jednak velmi cenné dokumentární práce exilových autorů.**
Od roku 1942 začalo československé ministerstvo zahraničních věcí vydávat v Londýně anglicky řadu dokumentů a pramenů - Czechoslovak documents and sources. Do této řady byly pojaty některé publikace Čechoslováku a jeho Politické knihovny, ale i další práce, informující o historickém vývoji Československa i o cílech jeho odboje.*** Velký politický význam měla práce o vývoji německé páté kolony v republice. Obsáhlý výklad byl doložen souborem písemných i fotografických dokumentů o podvratné nacistické činnosti proti Československu. ****
Československé státní exilové zřízení bylo během války ve stálém styku s odbojovým hnutím doma a projevy exilových politiků - Beneše, Masaryka, Drtiny a řady dalších - dále posilovaly hnutí odporu.
----------------
*Např: Edvard BENEŠ, Vojáci československé republiky! (1940). Edvard BENEŠ, Našim domů. 28. října 1940 (1940). Edvard BENEŠ, Náš boj o osvobození republiky (1940), Edvard BENEŠ, Czechoslovakia's Second Struggle for Freedom (1941). Edvard BENEŠ, Demokracie dnes a zítra (1942). Edvard BENEŠ, Tři roky druhé světové války (1942). EDVARD BENEŠ, Šest let exilu a druhé světové války (1945). Beneš o dnešku a zítřku (1945). Před návratem do vlastí (1945).
** Viz např. Prokop DRTINA, Hítler contra Beneš (1941). Bohuš BENEŠ, Janko ŠUHAJ, Bitva o Československo v britském veřejném mínění (1941). Bohuš BENEŠ, Amerika jde s námi (1941). Anglicky: U. S. with US (1941). Bohuš BENEŠ, Wings in Exile (1941). Česky: Křídla ve vyhnanství (1942). Edvard BENEŠ, Naše politická práce v druhém a třetím roce války (1942). Prokop DRTINA, Právem republiky (1942). Hubert RIPKA, Likvidace Mnichova (1943). Edvard BENEŠ, Na cestě k vítězství (1944). František KLÁTIL, President, vláda a lid v boji o svobodu (1945).
*** Např.: The.way to victory (1942, No. 1). What would be a good peace (1943, No. 3.). German minorítíes - spearhead ofnazism. Henleins deceit (1943, No5). Czechoslovak policy for victory and peace (1944, No. 10).
.****Fifth Column at Work. (Editor B. Bílek, předmluva H. Ripka) London [1945]
POVÁLEČNÉ INTERMEZZO
Pro oživení obrazu i odkazu první republiky mělo velký význam obnovení československého státu v roce 1945 a nedlouhé, ani ne tříleté období jeho demokratické existence. Byly obnoveny základní atributy demokratické společnosti -individuální svobody i svoboda tisku. Bylo navázáno přerušené spojení s Evropou a světem. Obnovením výuky dějepisu bylo znovu navázáno i sepětí s národní minulostí. Na znovu otevřených vysokých školách započala odborná výchova mladé inteligence - početně silných ročníků narozených v meziválečném období.
Vydáním některých prací T. G. Masaryka byly znovu oživovány ideové základy první republiky.* Díla Edvarda Beneše přinášela informace o vývoji první republiky v mezinárodním měřítku, o úsilí československého odboje o obnovu republiky a o významu demokracie pro rozvoj národa i každého jedince. Desítky jeho projevů z let 1945-1948 byly pak zaměřeny k všestranné obnově plnohodnotné demokracie. Vyšly i dvě biografie Edvarda Beneše a soubor osobních vzpomínek jeho zahraničních přátel. **
K období exilu se váží např. i knihy Vojty Beneše zachycující emotivně odboj v Americe, či rozhlasové projevy Jana Masaryka a Prokopa Drtiny z Londýna.* Hrůzy německých koncentračních táborů vylíčil v obsáhlé dokumentární knize Jiří Beneš, který byl po celou válku vězněn nacisty - obdobně jako dalších deset členů Benešovy rodiny.***
Znovu zahájené sepětí s národní minulostí posilovala i další, především memoárová a dokumentaristická literatura.
Realita poválečného Československa byla však výrazně odlišná od první republiky. Přes kontinuitu s první republikou, danou ústavním prezidentským dekretem č. 11 z 3. září 1944 a symbolizovanou osobou prezidenta Beneše, působily rozhodující měrou nové, mezinárodně akceptované mocenské poměry, dané vojenským vítězstvím Sovětského svazu ve střední a východní Evropě.
Také vnitřní politická struktura nové republiky byla poznamenána tímto vítězstvím. Spolu se zhroucením nacistické moci a s uvolněním prudkého národního a politického útlaku došlo i k všeobecné politické radikalizaci. Mimořádně negativním prvkem narušujícím bezprostřední kontinuitu nové republiky s meziválečným vývojem bylo výrazné oslabení starší a střední generace inteligence, které bylo výsledkem decimační nacistické politiky. Porušení generační rovnováhy oslabovalo odolnost mladé inteligence především inteligence humanistické - vůči komunistické ideologii, která měla rozhodující oporu právě v nové mocenské konstelaci střední a východní Evropy.
Nedlouhé poválečné tříletí mělo výrazné rysy přechodného období. Krátkodobé obnovení demokracie spojené s regenerací tradice první republiky však bylo a zůstalo pozitivním vkladem pro budoucnost.
------------
* T. G. MASARYK, Ideály humanitní, Praha 1946; Karel ČAPEK, Hovory s T. G. Masarykem, Praha 1946.
** E. BENEŠ, Paměti. Od Mnichova k nové válce a k novému vítězství. Praha 1947 a 1948 (pět vydáni). Edvard BENEŠ, Šest let exilu a druhé světové války.
Řeči, projevy a dokumenty z r. 1938-45. Londýn 1945, Praha 1946 a 1947 (pět vydání). Edvard BENEŠ, Demokracie dnes a zítra. Praha 1946-1948 (pět vydání).
Viz Edvard BENEŠ, Soupis publikaci. Praha 1994, Knižnice Společností Edvarda Beneše, sv. 5. Edward B. HITCHCOCK, Zasvětil jsem život míru. Životopis Edvarda
Beneše, Praha 1947. Compton MACKENZIE, Dr. Beneš. Praha 1948. Edvard Beneš. Rozpravy a úvahy věnované prezidentu Československé republiky Dr. Edvardu Benešovi k jeho šedesátým narozeninám státníky a vědci anglo-amerického světa. Praha 1947.
.