Jdi na obsah Jdi na menu
 


Larry Johnson - Bude sázka Západu v Sýrii a Gruzii úspěšná?

4. 12. 2024

Larry Johnson - Bude sázka Západu v Sýrii a Gruzii úspěšná?

josh-xy 3. 12. 2024 3 komentářů

Larry C. Johnson / 03.12.2024

Pokud se na válku na Ukrajině, pokus o převrat na Majdanu v Gruzii a ofenzívu salafistických džihádistů v Sýrii díváte jako na samostatné, nesouvisející události, mýlíte se. Spojené státy se ve spolupráci s několika zeměmi NATO – zejména s Velkou Británií – pustily do zoufalé kampaně ve snaze zachránit vítězství před hrozící porážkou.

Během studené války byl americké veřejnosti prodáván hořící pytel psích exkrementů, který líčil Sovětský svaz jako nesmiřitelného nepřítele, jenž hodlá po celém světě zasít komunistické revoluce. Většina Američanů tento příběh přijala a ospravedlňovala války ve Vietnamu, Angole a Střední Americe jako existenční hrozby, které vyžadují stále rostoucí obranné rozpočty.

Pak ale Sovětský svaz v roce 1991 implodoval, Berlínská zeď – ikonický symbol studené války – byla demontována a smysl boje proti komunismu zmizel. Co dělat? Postupovat podle plánu Abrahama Lincolna na usmíření s Jihem po občanské válce? Kdepak. S Ruskem se stále muselo zacházet jako s nepřítelem.

Fašismus, který je jádrem amerického establishmentu – tj. útulné, zkorumpované vztahy, kdy korporace bohatnou z dodávek předražené vojenské techniky uplácením Kongresu, aby jim vyplatil miliardy dolarů – pokračoval v hledání nepřátel v zahraničí a zahájil nesmyslné, ale výnosné expediční války v Afghánistánu, Iráku, Somálsku, Srbsku a Sýrii. Žádná z těchto akcí nepřinesla těmto zemím mír a stabilitu.

Proč tyto války vést? Za jakým účelem? Odpověď je jednoduchá: získat kontrolu nad obrovskými zdroji, které ovládají Rusko, Čína a Írán. V první čtvrtině 21. století USA využívaly globální válku proti terorismu k ospravedlnění rozšiřování bezpečnostního státu, který se podobá ohavnému chování Sovětského svazu v jeho nejtemnějších chvílích. Přestože se Spojené státy údajně zaměřily na boj proti islámskému extremismu, byli jsme svědky toho, jak vědomě a s rozmyslem vyzbrojují a cvičí některé ze stejných islámských radikálů, o nichž tvrdily, že proti nim bojují.

To nás přivádí k opětovnému rozpoutání války v Sýrii. Turecko je v této smrtící hře užitečným a ochotným pěšákem. Cíl? Vytvořit podmínky pro ospravedlnění války s Íránem a oslabit Rusko i Čínu. Bohužel většina Američanů je stále ochotna akceptovat propagandu a bude tyto snahy podporovat, dokud nedojde k ekonomické nebo vojenské krizi, která způsobí USA bolest a utrpení.

O těchto otázkách jsem dnes diskutoval se soudcem Napolitanem, Nimou a Aňou K. v samostatných rozhovorech, které jsou zveřejněny níže. Jsem znechucen směrem destrukce, který jako národ sledujeme. Doufám, že se mýlím, ale rétorika vycházející z elit ve Washingtonu a New Yorku naznačuje opak.