Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontakt mezi Japonskem a Koreou ovlivní celý svět

29. 7. 2019

21. července 2019

 

Profesor korejské národní univerzity  Gangneun – Wonju Kim Yong Sik je toho názoru, že stupňující se nesoulad mezi Japonskem a Korejskou republikou může časem přerůst ve vážnější konflikt, který může zasáhnout geopolitické zájmy  KLDR, Ruska i USA a dokonce ovlivnit ekonomickou prosperitu zemí Západní Evropy.

 

Profesor v besedě pro EADaily uvedl: „Vidíme, že konflikt má politickou i ekonomickou stránku a jeho kořeny jsou hluboko v historii. Dlouhá léta byla Korea  okupovaná Japonci (1910 až 1945), kteří Korejce využívali jako neplacenou pracovní sílu. Nyní lidé z té doby, kteří ještě žijí, se obracejí na soudy a právem předpokládají, že je současná japonská vláda povinna zaplatit jim kompenzaci, tak jako to udělalo Německo zemím, s nimiž bojovalo. Jenže Japonsko to odmítlo, je to podle něho nesprávné.“

 

Od roku 1965 Japonsko nejednou uznalo svoji vinu, omluvilo se a v roce 2015 vyplatilo Koreji na kompenzacích přibližně 9 milionů dolarů. Ovšem žaloby jsou na to, že peníze nepřišly obětem japonské agrese. Po příchodu prezidenta Mun Če-ina se situace zhoršila. Na podzim 2018 uložil Vrchní soud Republiky Korea japonské společnosti Nippon Steel & Sumitomo Metal zaplatit kompenzace  některým korejským pracovníkům za škod utrpěné ve 2. světové válce. Avšak Japonsko to odmítlo a tím zesílilo konflikt a podle slov korejského profesora fakticky vyhlásilo hospodářskou válku sousedům.

 

Profesor objasňuje: „Největší elektronické korejské společnosti jako Samsung Electronics vyráběly dosud asi 70 % celosvětového množství polovodičů. Začátkem července zvýšila japonská vláda kontrolu vývozu tří komponent , mezi nimi fluorovodíku nezbytného pro výrobu polovodičů a displejů pro smartphony a televizory. V tomto směru máme silně rozvinutý export do USA, Číny, Evropy a Ruska, ale i jinam. Všechny tyto země mohou utrpět vážné škody, pokud se trh s polovodiči najednou otřese.“  Ujišťuje, že v tomto střetu se jedná zejména o ekonomiku, zápasí se o přerozdělení světových trhů. Japonce ovlivňuje také posilování sousední Číny. Část japonské společnosti usiluje o revanš za porážku ve 2. světové válce a na to je třeba zaměřit pozornost.

 

Kim Yong Sik sumarizuje: „Nyní Japonsko zakouší hospodářské potíže, obyvatelstvo stárne a snižuje se množství mladých produktivních lidí. Z toho důvodu se u nich snižuje objem výroby. Korejská ekonomika roste, ale zásluhou výroby polovodičů. Japonci se obávají, že v budoucnu může Korea jejich HDP dohnat a snaží se tomu zamezit. I kdybychom od Japonců nic nepotřebovali, neupustí od sankcí proti naší zemi.“

 

Podle profesora vytěží ze zhoršení vztahů mezi Koreou a Japonskem Čína a Tchaj-wan. Ti rovněž vyrábějí polovodiče a mohou převzít trh. Korejské společnosti nyní hledají východ ze situace. Samsung Electronic může vyřešit dodávky fluorovodíku nákupem třeba v Rusku.

 

Jihokorejský profesor si myslí, že by Rusko a Korea mohly rozvíjet hodně vzájemně výhodných projektů, ale zatím oběma zemím chybějí specialisté, kteří by příslušné specifikum dobře ovládali. Navíc rozvoj vazeb brzdí nedostatek přímého pozemního propojení. Uvádí: „Dnes jdou náklady z přístavu Pusan po vodě do Vladivostoku a až potom po železnici na Sibiř a do evropské části Ruska. Teoreticky by mohly projíždět KLDR, ale tam jsou železnice velmi staré, stavěné ještě Japonci, a vlaky po nich mohou jezdit jen velmi pomalu. Myslím, že pro Rusko bude výhodné, když vybudujeme severokorejskou část železnice. Váš prezident Putin může říci – pojďte, vybudujeme tuto železnici – a nikdo mu to nemůže odmítnout.“

 

Na Východním ekonomickém fóru se probíraly návrhy na dodávky ropy a plynu ze Sachalinu na Korejský poloostrov. Ale nejdůležitější podle profesora je sjednocení obou Korejí. Říká: „Proti tomu vystupují právě Japonci, oni chápou, že v případě našeho sjednocení budeme silnější, a to i ekonomicky. Bohužel se takto k tomu stavějí i jiní, USA a dokonce i Čína, jejíž společnosti dnes v Severní Koreji pracují. Podle profesora může být z hlediska globální politiky sjednocení obou zemí poloostrova výhodné jen pro Rusko.“

 

Převzato z EADaily.com

outsidermedia.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář