Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každý pátý obyvatel EU je na pokraji chudoby, píše Euronews

24. 10. 2019

 

Přibližně před hodinou.   Redakce AC24             

 

Zároveň se Lotyšsko a Litva ocitly mezi zeměmi EU s nejhoršími ukazateli, uvádí Euronews. Slábnoucí světový hospodářský růst bude pro země s oslabenou ekonomikou stále obtížnější dostat se z chudoby a obchodní napětí situaci ještě zhorší, varují odborníci. (Foto: Flickr)

 

Každému pátému Evropanovi, nebo 109 milionům lidí, podle Eurostatu hrozí, že bude na okraji společnosti nebo mezi chudými (Euronews sám v lednu hovořil o 113 milionech ohrožených lidí - pozn. red.). Jedná se o splnění alespoň jednoho ze tří kritérií: nízký příjem, těžká materiální deprivace nebo bydlení v domácnosti s nízkou úrovní.

 

Ženy byly v tomto ohledu zranitelnější. Evropská statistická agentura zveřejnila výsledky studie před Mezinárodním dnem za odstranění chudoby. Zpráva zdůrazňuje, že každá země EU má svůj vlastní rozsah problému.

 

Každý čtvrtý Evropan je v sedmi státech Společenství ohrožen chudobou. První tři místa v tomto seznamu obsadily Bulharsko, Rumunsko a Řecko. Následuje Lotyšsko, Litva, Itálie a Španělsko.

 

Každý 17. obyvatel Evropské unie je v obtížné finanční situaci. Evropané, kteří spadají do této kategorie, nemohou platit účty za byt, elektřinu a plyn včas nebo dokonce udržovat dům v teple, nemluvě o tom, že nemohou strávit týden volna mimo místo svého bydliště.

 

Alarmující statistiky pro EU se zveřejňují jen několik dní po udělení Nobelovy ceny za ekonomiku. Francouzská ekonomka Esther Duflová a američtí vědci Abhijit Banerjee a Michael Kremer získali prestižní cenu za „experimentální přístup ke snižování globální chudoby“.

 

S oslabením globálního ekonomického růstu bude pro rozvojové země obtížnější se dostat z chudoby. Situaci zhoršuje obchodní napětí.

 

Podle hlavy MMF je nutné těžit z obchodních vztahů, protože obchod je důležitý pro hospodářský růst, trh práce a zmírnění chudoby. Stabilní příjem z obchodu a vývozu zlepšuje finanční situaci zemí. To umožňuje investice do rozvoje infrastruktury a vytváření pracovních míst, což je zásadní pro vymýcení chudoby.

 

V těchto úvahách ale zcela zjevně chybí metodika, která rovněž brzdí potlačení chudoby, a tou je naprosto nespravedlivé přerozdělování bohatství a oligarchizace kapitalistického systému.

 

Zdroj: euronews.com, pz.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář