Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jane Kaufman - Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá

28. 7. 2024

Jane Kaufman - Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá

28. 7. 2024 kuryr

Jak píše významný novinář, Pepe Escobar, nedávná schůze[1] členských zemí BRICS nejspíš velice překvapila všech 21 000 účastníků ze 139 zemí světa. Jednak, ruský president Vladimír Putin vysvětlil celému shromáždění způsob, jakým Rusové dokázali obrátit všecky západní sankce ve svůj prospěch a během krátké doby se stali jednou z vedoucích světových ekonomií.

To ale není všecko, protože Rusko má podle něho ještě mnoho dalších možností, jak ty stejné změny uplatnit v globálním měřítku, po celém světě. Rusko má v úmyslu změnit celosvětový obchod, přeměnit pracovní trh na digitální, zavést nové, moderní technologie, posílit malé a středně velké podniky a mnoho dalšího.

Druhá šokující zpráva bylo ohlášení nového bankovního systému, který je vyvíjen ve spolupráci s BRICS bankou. Tento systém má být ve své podstatě nepolitický a má zaručovat mezinárodní transakce jak ve zlatě (40%) tak v měnách BRICS států (60%). Nový platební systém samozřejmě obchází veškeré sankce, uvalené Západem, které zamezují některým zemím, jako je Rusko a Irán, přístup k mezinárodnímu bankovnímu systému SWIFT.

Vyskytlo se dalších 59 národů, kteří mají zájem o členství v BRICS, což spolu s existujícími členskými zeměmi dává dohromady obrovský kus světa. Něco takového je řádná rána do žaludku chamtivému Západu, který vždycky zkoušel všecky okrást a sám se z toho mít dobře.

Bylo mnoho dalšího, co bylo na této schůzi diskutováno (detaily v článku). Nakonec president Putin vyjádřil neochvějnou důvěru v to, že Rusko na Ukrajině převládne. Západ tím bude dohnán ke skutečnému šílenství a bude volat do světa ničím nepodložené zprávy o blížící se jaderné válce. Něčemu takovému je nutno za každou cenu zabránit, což je součástí plánu BRICS národů, které zkoušejí vytvořit nový, mírový svět pro všecky.

Ne všichni se ale dostavili

Bývalý rozvědčík[2] amerického námořnictva, Scott Ritter, se také zkoušel konference BRICS ve Svatém Petrohradě zúčastnit, ale nevyšlo mu to. Podle bývalého CIA agenta, Larry Johnsona, americké Ministerstvo zahraničí mu přede 2 lety vydalo pas, který údajně nebyl správně označen. Možná to bylo záměrné, nebo taky ne. Je jisté, že když Ritter zkoušel nasednout na letadlo do Ruska, tak mu byl pas zabaven a bylo po cestování.

Ritter se ptal policistů, kteří ho vyvedli ho z letadla ven, o co jde. Tito pouze odvětili, že jednají podle příkazů Ministerstva zahraničí.

Tolik pro svobodu slova a pohybu v zemi, na jejímž konci slunce opravdu zapadá.

Co z toho vyplývá

Pepe Escobar se domnívá[3], že Západ, který dobře sleduje naprosté ponížení a snad i zničení NATO, se uchyluje k těm největším šílenostem. Myslí si, že jednotlivými zápletkami a dalšími sankcemi předejdou té obrovské katastrofě, která je čeká, což je prohra na Ukrajině. Oproti tomu, Moskva chladnokrevně vyčkává. Jejich veškeré požadavky spočívají v tom, že chtějí aby Ukrajina kapitulovala, aby se nikdy nestala členským státem NATO a zůstala neutrální. Jakékoliv jiné vyjednávání o míru u nich nepřipadá v úvahu.

Dobře vědí, že může dojít k povstání proti upocenému chlápkovi v laciných teplákách, který stále ještě machruje v Kyjevě, anebo že dojde k naprosto nevázané partyzánské válce proti ruskému obyvatelstvu. Přesto, že se proslýchá, že NATO by dnes souhlasilo i s koncem války a s rozdělením Ukrajiny na části, přesto Rusové nespěchají.

NATO si zde nemá co diktovat. Ten, kdo zvítězí, si klade podmínky.

Evropští politikové stále dál straší, že se Rusové nezastaví na Ukrajině, ale budou postupovat dále a zabírat jednotlivé státy Evropy. Ti, kteří něco takového tvrdí, to nemohou mít v hlavách v pořádku. Proč by to Rusko dělalo? Copak nemají svého území víc než dost? A copak by kdo stál o zabrání hysterických baltických států, zákeřného a nemyslícího Polska, zbankrotovaného Německa, parazity prostoupené Francie a jiných, v podstatě nesnášenlivých a nerozumných národů?

I když – jen tak na okraj – osobně si myslím, že jednoho dne k tomu dojde a Rusko opravdu vtáhne do Německa. Těžko říct, kdy se to stane, ale v té době bude mnoho válečných lodí kolem Syrie, válka na Středním východě v plném běhu, výbuch obrovské sopky a velmi vysoce postavená osoba bude zabita během mírové konference. Poslední znamení je revoluce v Itálii. Pak vytáhne Rusko proti Německu, ale ne aby je zabrali. Spíš aby odtud vypudili Američany. Je to pouze můj názor, který doložím důkazy v některém pozdějším článku.

Budoucí svět?

Dnes již Spojené státy a s nimi celý Západ nemohou zabránit spojení Ruska s Čínou, kdy v důsledku jejich spolupráce dochází ke zvýšené produkci v mnoha oborech. Oproti tomu Evropa se potápí do hluboké deprese, zaviněné následky nesmyslných karantén a opatření proti neexistujícím chřipkám a dovršené idiotickými sankcemi proti Rusku.

Ty sankce navrhly Spojené státy právě na zničení Evropy, ale krátkozrací byrokrati v Belgii a ve Strasbourgu to nikdy nepochopili, anebo pochopit nechtěli, protože byli dobře za svoji krátkozrakost zaplaceni.

Jenže penízky jsou kulaté, rozkutálí se snadno a pak nezbyde nic než zničený kontinent.

To všecko dohromady, spojené s odpojením amerického dolaru od statusu ‘světové rezervní měny‘ naprosto zřetelně ukazuje, kterým směrem se světová situace vyvíjí. Většina jižní části světa, což je Jižní Amerika, Afrika a Asie, již pochopila, že

–– i když západní byrokracie vyždímají poslední haléře ze svých boháčů, že se přesto nikam nedostanou,

–– že když úspěšně skončí genocida v Palestině, že pak bude na řadě celý svět,

–– že když západní banky dokážou sprostě ukrást Rusům $300 miliard jejich peněz, u nich vložených, že to mohou udělat každému.

Proto se rychle odtáhli a oddálili co nejdále, od tohoto nespravedlivého, krkavčího systému, který si říká ‘řád, založený na předpisech‘. Poznali velmi rychle, že ty předpisy jsou pro všecky ostatní, ale ne pro ty, kteří je neoprávněně vydávají.

Ve skutečnosti to, co Západ chce, jsou nekonečné války, neutuchající genocida, trvalý hladomor, persekuci obyvatelstva, spojenou s vykradením všeho, co lidem ještě zbylo. Západ vždycky vydělal na válkách a snížení počtu světového obyvatelstva na pouhých 8% současného stavu je jejich sen.

Už si to vyzkoušeli na amerických Indiánech a prošlo jim to; nikdo nereptal, nikdo je neobviňoval, žádné odškodnění nemuseli platit. Z těchto hlavních bodů můžeme odvozovat i jejich současnou a budoucí strategii.

Takže – kdyby se stalo, že by Rusko ukrajinskou válku nevyhrálo, to je, co by nás čekalo.

Genocida Palestinců je jen začátek. Israelští Židé mají v úmyslu válčit proti všem arabským státům, kam jejich střely doletí: Libanon, Syrie, Irák, Irán, Jemen. I okupace Afghanistánu byla jen snaha dostat se na kobylku Iránu. I když měli k tomu účelu několik armád, tak s nimi nic nedocílili. Ta první armáda byla americká, ta druhá ISIS, pak zde byli al-Kajída, cizinecké legie a Israel – a přesto nic nedocílili, což velice schopně utajili.

A přesto sankce nefungovaly

Aspoň ne tak[4], jak měly fungovat. Jeffrey Sachs, světově známý profesor ekonomie připomíná, jak sám varoval vládní úředníky před těmito nesmyslnými zákroky. Sankce neměly žádnou účinnost ani ve finančnictví, ani v průmyslu. Ve skutečnosti byly naprosto zbytečné v porovnání s tím, co si od nich američtí hodnostáři slibovali.

A ještě ke všemu způsobily, že se dnes celý svět dívá na Ameriku jako na podivnou, nepochopitelnou zemi.

Ruský president Vladimír Putin k té potupě přidal, když někdy v květnu oznámil, že západní sankce vytvořily v Rusku spoustu možností ekonomického růstu, i když zpočátku s tím byly menší problémy. 16 000 zákazů a příkazů, které na Rusko Západ vydal určitě jakýsi škodlivý vliv měly, ale Rusové se přes tyto překážky dostali a během krátké doby se vyšvihli mezi nejlepší světové ekonomie.

Takže sankce Rusku nejen že neuškodily, dokonce mu pomohly. Ale zato zbavily Západ přísunu levných zdrojů, ať už se jedná o energetické zdroje, kovy a minerály a jiné suroviny. Nejen to, sankce též urychlily odstranění amerického dolaru z mezinárodního obchodu.

Současné protizákonné rozkrádání ruských finančních zásob, které jsou uloženy v západních bankách a jejich rozdávání Ukrajincům, těm nejvíc zkoruptovaným tvorům na celém světě, oprávněně vytvořilo přídavnou nedůvěru k západním bankám, soudnictví a vládním aparátům.

Když to všecko shrneme dohromady, tak všechny sankce, které Západ na Rusko uvalil, měly opačný vliv. Ublížily nejvíc těm, kteří je vydali a urychlily pád amerického dolaru a tán u eura. Něco takového se dalo čekat; bylo to víc než zjevné. Západ se zachoval jako malé dítě, kterému matka odmítla dát hračku a tak se rozhodlo ji vytrestat tím, že přestane jíst.

Na příklad[5], Evropská unie ztratila sankcemi na Rusko asi $1,5 bilionů (milion milionů, 1012). To proto, že se dobrovolně zbavila levného ruského dovozu a musela ho nahradit mnohem dražšími produkty odjinud. A to ještě nebylo snadné náhradní zdroje zajistit.

Obchod mezi Ruskem a členskými státy Unie totiž činil v r. 2013 asi $417 miliard a podle odhadu, nebýt sankcí, měl v současné době dosáhnout $700 miliard. Když vezmeme v úvahu neschopnost a zatvrzelost evropských byrokratů, tak ten postup bude zcela opačný a nakonec skončí obchodní spojení mezi Ruskem a Evropou na nule. Je snadné usoudit, kdo na tom prodělá nejvíc.

Proč nefungovaly sankce?

Na to je[6] jednoduchá odpověď a jak říká profesor Robert Huish, její podstata je zlato. Rusko je druhý největší dodavatel zlata ve světě, který vyprodukoval 324,7 metrických tun zlata v r. 2023. Jsou těsně za Čínou, jejíž produkce je asi 374 metrických tun zlata ročně.

Rusové se také na sankce připravovali již od r. 2013 a jedna z jejich strategií byla oddělit svoji ekonomii od obchodních transakcí, které musí být placeny v dolarech. V r. 2022 rovněž podložili svoji vlastní měnu, což je rubl, zlatem, takže 5000 rublů dnes koupí jednu unci čistého zlata. Udělali to proto, aby stabilizovali rubl, který se tím pádem stal úměrný zlatu.

Ruský president Putin rovněž vyzýval ruské občany, aby kupovali zlato.

Obvykle je zlato využíváno jako rezerva, nebo pro platby obchodních transakcí cizím státům, ale také může být vyměněno za peníze určité měny a tyto později znovu přeměněny na zlato. Zlato rovněž slouží jako ochrana proti neočekávaným finančním skluzům a výdajům.

Když vypukla válka na Ukrajině, hlavní nákupčí zlata v Británii zastavil všecky objednávky zlata z Ruska. Dnes by Británie, Spojené státy, nebo Kanada nekoupili ani unci ruského zlata. Jenže jsou jiní, méně zaujatí, jako na příklad Arabské Emiráty, které jen v r. 2022 importovaly 96,4 metrických tun ruského zlata.

Další odběratel ruského zlata je Švýcarsko, které ho v r. 2022 nakoupilo 75 metrických tun.

Takže ruské zlato je všude volně prodáváno a nakupováno a to proto, že se na něho nevztahují žádné sankce. To je možná ten skutečný důvod, proč ekonomické sankce na Rusko, uvalené Západem, neměly ten dopad, který byl očekáván.

Není divu, že by president Putin rád docílil, aby zlato vzrostlo na ceně. Cena zlata je do jisté míry pohyblivá, i když mnozí mylně tvrdí, že tomu tak není. Proto Rusové usilují aby bylo zlato a ne americký dolar, celosvětovou záložní měnou.

Muammar Gadaffi zkoušel to stejné a ejhle, jak dopadl. A nebyl ten jediný.

I Putinův plán by bylo možno zesabotovat, aniž by bylo nutné zničit Putina samotného. Stačí, aby zlato ztratilo pro veřejnost svůj lesk a nikdo po něm netoužil. Také větší množství zlata na trhu, anebo vzrůstající úrokové sazby snižují jeho cenu. Rovněž tak prodej obrovského množství zlata zaráz by mohl srazit hodnotu rublu velmi nízko, aniž by to poškodilo americký, nebo kanadský dolar.

Ti, kteří zůstali, vyhráli

Evropské banky, které stále ještě mají pobočky v Rusku, zaplatily v současné době Ruské federaci obrovské množství na daních, celých 800 milionů Euro, oproti 200 milionům Euro v r. 2021. To proto, že stále se stupňující ekonomická prosperita zasáhla i je, takže banky též zaznamenaly až trojnásobné zisky.

Všechny cizí banky si v Rusku pomohly. Sankce na Rusko jim zabránily v přístupu k mezinárodnímu platebnímu systému (SWIFT) a pak musely obchodovat pouze v Rusku, což jim umožnilo podílet se na ekonomickém růstu země.

Každá prosperující země[7] je vždycky lákavým místem pro podnikatele a pro investory a Rusové své možnosti značně rozšířili, když od rozpadu Sovětského svazu budovali přátelské vztahy s africkými a asijskými zeměmi. To se jim vyplatilo již při první vlně sankcí, které na ně v r. 2014 uvalily jim nepřátelské národy se Spojenými státy v čele.

Není to ale snadné, čelit nedůvěře jiných zemí, které se obávají dalších a dalších sankcí. Něco takového poškozuje nejen Rusy samotné, ale i případné zájemce o podnikání v Rusku. Zatím co sebevražedný Západ už neví jaké další sankce by si na ně vymyslel, ještě stále je ve světě velké množství těch, kteří namísto bojování a ničení chtějí žít v míru a spolupracovat.

Podle úvah Západu, sankce na Rusko měly vyprodukovat inflaci, která by předčila všecky předešlé. Ale pravý opak se stal. Ruská ekonomie zažila mnohem mírnější inflaci, než co postihlo Západ a všechny s ním sdružené země, včetně Evropské unie. Je to snad podle pravidla: ‘Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá?‘

Tam, kde ruská inflace byla 2,9%, na Západě bylo možno sledovat celý kaleidoskop, od 5% až po 19% v baltických státech a někdy snad i mnohem víc. Skoro to vypadá, že všichni ti, kteří nejvíc soptili proti Rusku, byli nejvíc zasaženi jak inflací, tak sankcemi.

Obchodování, ne ničení

Při svém proslovu na Svatopetrohradském ekonomickém sjezdu se president Putin vyjádřil, že jeho snaha je udělat z Ruska ‘zásobující‘ ekonomii v celosvětovém měřítku. To znamená, že budou svými produkty zásobovat celý svět. Pomlčel o tom, že také chtějí z celého světa produkty kupovat, ale ono je to samozřejmé. A protože Rusko je obrovská země, jejich zájem o dovoz bude úměrný.

Podle něho, něco takového znamená, že se jedná o kladnou ekonomickou vyváženost. Oproti tomu Amerika má zápornou ekonomickou vyváženost, protože přímo závisí na tom, že bude americký dolar přijímán všemi státy jako záložní měna.

Z vlastní zkušenosti vím, že Amerika nutně potřebuje lacino nakupovat jinde, a získané zboží prodávat poměrně levně svým lidem. Ta podmínka je, aby byl značný rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. A protože prodejní cena byla vždycky v Americe nízká, ta nákupní cena musí být super-nízká. Nic z toho ovšem neplatí v současné době, kdy nevhodné vedení státu spolu s inflací a nedostatkem pracovních příležitostí zničily v Americe všecko, co bylo dobré.

Rusové rovněž hodlají podpořit své vnitřní drobné podnikatele, aby mohli nahradit spotřební zboží z dovozu, které pod vlivem sankcí vypochodovalo ze země. Chtějí svým občanům nahradit produkty, na které byli zvyklí. V mnoha směrech se jim to již podařilo, ale ještě zbývá hodně co dohánět. To, že tyto firmy budou později vyvážet své výrobky i do zahraničí, považují za samozřejmé. Tím ovšem budou těžce konkurovat původním, západním výrobkům, už proto, že budou mnohem levnější.

Zároveň je vítána přítomnost spřátelených členských zemí BRICS na území Ruské federace, kde jejich výrobky spolehlivě dojdou ocenění. V tom směru určitě přispěje k oboustranné spokojenosti obchodujících partnerů skutečnost, že mohou platby za doručené zboží platit v národních měnách kterékoliv zúčastněné strany.

Je to pochopitelně odvážný krok, platit v národních měnách, už kvůli změnám kurzu jednotlivých platidel. To bývá v mezinárodním obchodě zajišťováno formou ochranných pojistných smluv a jiných finančních a bankovních zákroků, protože něco takového může z výnosného obchodu snadno vytvořit obchod ztrátový.

Jenže v případě, že budou všecky měny podloženy stejnou jednotkou, což je zlato, tak je snad možno předpokládat, že budou všecky společně měnit kurs a tím pádem by neměly vzniknout žádné nečekané výkyvy.

Na příklad, Adolf Hitler vybudoval krachující Německo jen tím, že nejen že podstatně omezil možnosti Centrální banky, kterou prakticky znárodnil, ale také podložil národní měnu prací lidu. Byl to velmi chytrý tah, který provedl podle návrhu Gottfrieda Federa, původně civilního inženýra a samouka-ekonoma[8]. To je skutečný důvod proč je Hitler ještě dnes tak mocně haněn a demonizován. Vymkl se mezinárodním banksterům.

I jiní museli přiznat

‘Světová banka‘ (World Bank) povýšila[9] Rusko mezi země se vzrůstající ekonomií a to navzdor všem sankcím, na Rusko uvaleným. V jejich nedávné zprávě se vyjádřili, že: ‘ekonomická aktivita v Rusku byla ovlivněna značným navýšením vojenské aktivity v r. 2023. K tomu přispěl nárůst skoro 7% z obchodu, 8,7% ve finančnictví a 6,6% nárůst ve stavebnictví.

To všecko vyústilo ve skutečný nárůst HDP o 3,6% a nominální o 10,9%. V současné době je ruský národní příjem na osobu o 11,2% vyšší.

Je pravda, že Rusko zvýšilo vojenskou produkci raket, tanků, děl a všemožného jiného vojenského vybavení, včetně munice, což by mnozí mohli považovat za posílení ekonomie. Jenže tyto produkty nikomu neprodávají, používají je sami pro sebe a většinou jsou brzy zničeny, takže to je do jisté míry falešný předpoklad.

Jane Kaufman, 27. července 2024

[1] https://sputnikglobe.com/20240610/pepe-escobar-the-three-key-messages-from-st-petersburg-to-the-global-majority-1118891306.html

[2] https://sputnikglobe.com/20240606/uss-scott-ritters-ban-from-flying-to-russiacomplete-setup-by-state-dept—ex-cia-officer-1118818743.html

[3] https://sputnikglobe.com/20240125/pepe-escobar-five-variables-defining-our-future-1116381887.html

[4] https://www.vtforeignpolicy.com/2024/05/jeffrey-sachs-blasts-us-sanctions-on-russia-just-one-absolutely-naive-idea-after-another/

[5] https://www.rt.com/business/586479-eu-sanctions-russia-losses/

[6] https://asiatimes.com/2024/03/putins-gold-strategy-explains-why-sanctions-failed/

[7] https://sputnikglobe.com/20230616/western-sanctions-made-russia-safe-harbor-against-inflation-for-global-investors-1111226476.html

[8] Gottfried Feder: ‘Das Programm der N.S.D.A.P. und seine weltanschaulichen Grundlagen‘; ‘Der Staatsbankerott, die Rettung‘; ‘Kampf gegen die Hochfinanz‘; ‘An Alle, Alle! Das Manifest zur Brechung der Zinsknechtschaft‘ a mnoho jiných

[9] https://news.antiwar.com/2024/07/03/world-bank-upgrades-russia-to-high-income-economy-despite-us-sanctions/