Jdi na obsah Jdi na menu
 


Friday Edition - Nová kapitola dějin, nová normalizace

31. 3. 2023

Friday Edition - Nová kapitola dějin, nová normalizace

31. 03. 2023 – E. Best

Petr Pavel minulé úterý navštívil Německo a jak napsaly Seznam Zprávy, „dal Němcům v Berlíně úkol: převzít odpovědnost za Evropu“. Pavel po setkáníFrankem-Walterem Steinmeierem prohlásil, že situace nejenom v Evropě se válkou na Ukrajině výrazně změnila a to nás staví do pozice, kdy začínáme psát novou kapitolu evropských dějin. „Jsem přesvědčen, že právě země jako Německo může v této fázi sehrát rozhodující roli,“ dodal prezident Petr Pavel.

 

To je tentýž Petr Pavel, který ve svém inauguračním projevu řekl, že bychom neměli čekat, až větší státy přijdou s řešením: „Kde je psáno, že těmi rozumnějšími a schopnějšími jsou vždy ti největší?“ A je to také tentýž Petr Pavel, který pro Le Monde s ohledem na Berlín a Paříž kriticky prohlásil, že s ruským vedením se nyní téměř nedá jednat.

 

Pavel v Berlíně hovořil o nově nabytém sebevědomí střední a východní Evropy a pokračoval, že by bylo velice nešťastné, kdyby se tradiční západní Evropa a střední a východní Evropa dostaly do nějakého vnitroevropského soupeření. „Vidím velký smysl v tom, abychom tu situaci, ve které teď jsme, využili k dalšímu upevnění jednoty v Evropě, protože nejenom vztah k Rusku, ale výhledově i globální soupeření s Čínou, bude vyžadovat, aby demokratický svět byl pokud možno co nejvíce zajedno.“

 

Americký prezident Joe Biden by to neřekl lépe. Pavlovy komentáře napodobují slova, která Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová použili ve svém společném prohlášení z 10. března. Tento dokument přispěl k tomu, co server Politico označil za rozkol na samém vrcholu EU, pokud jde o politiku vůči Číně. Bidenova administrativa se podle Politica snaží tlačit na západní spojence, aby spolupracovali na konfrontaci s Pekingem.

 

Není pochyb o tom, jak se k této otázce staví Česká republika. Zatímco se Pavel účastnil schůzek v Berlíně, byla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 na cestě na Tchaj-wan, aby dále podpořila zahraniční politiku USA.

 

Pavel by to asi takto nepopsal, ale nová kapitola evropských dějin, o které mluvil, je kapitolou, v níž Spojené státy hrají v detailech evropských událostí větší roli než dříve. V Berlíně dával Pavel Německu pokyny, aby se tomuto novému vývoji přizpůsobilo. Vystupoval jako posel.

 

V éře Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, která zahrnovala prvních 33 let postkomunistického období, byl celkový směr událostí diktován vítězstvím Západu ve studené válce. Sověti odešli a moc převzali Američané, ale ti to tu řídili mnohem volnějším způsobem než Sověti. Nový celkový směr v České republice bylo třeba udržet, ale konkurence existovala na všech úrovních - politické, obchodní i diplomatické.

 

Ani za Klause a Zemana, navzdory jejich často zmiňovanému příklonu k Rusku a Číně, se celkové směřování neposunulo. Nikdy se vážně nediskutovalo o odvrácení se od západních institucí a přijetí Ruska nebo Číny v pravém institucionálním smyslu. Obchodní aktivity PPF Petra Kellnera a lidí ze Zemanova hradního okolí v těchto dvou zemích byly pouhými detaily bez většího geopolitického významu.

 

Důraz na západní orientaci, nikoli však na každodenní detaily, se v posledních letech mění. Detaily jsou nyní důležitější. Největší posun nastal počátkem roku 2021, kdy bylo Rusko označeno za organizátora výbuchů ve Vrběticích. Spojené státy a ti v Česku a Evropské unii, kteří sdílejí americkou ideologii, se zapojili více než dříve do určování konkrétních kroků vlády, zpravodajských a kybernetických bezpečnostních služeb, armády, médií, nevládních organizací a akademické obce.

 

Nesouhlasné názory jsou nyní tolerovány mnohem méně, přestože přesné politické cíle USA zůstávají nejisté. Maďarský premiér Viktor Orbán řekl švýcarskému listu Weltwoche, že cíl USA na Ukrajině je záhadou a že Biden říká každý měsíc něco jiného. Něco podobného jsme psali v únorovém vydání Final Word.

 

Někdy je důraz na prosazování momentálních amerických zájmů zdánlivě v rozporu s přáním většiny českého národa. Opravdu musíme následovat USA v zákazu TikToku, ptají se někteří z nich? A z prosincového neformálního průzkumu Deníku vyplynulo, že 87 % respondentů si nemyslí, že by Česká republika potřebovala nakoupit supermoderní stíhačky F-35.

 

První velký kariérní vzestup pro Petra Pavla přišel během dvacetiletého období normalizace řízené z Moskvy, kdy vstoupil do KSČ a Zpravodajské správy Generálního štábu. Jeho poslední velký kariérní úspěch přišel během rodícího se období nové normalizace řízené z Washingtonu. Můžeme jen doufat, že tentokrát budou represivní opatření mírnější a kratší.

 

 

Článek původně vyšel 24. března 2023 v anglickém znění placeného bulletinu Friday Editon pod názvem New chapter of history, new normalization