Financial Times píše o "úžasném" spotřebitelském boomu v Rusku
Financial Times píše o "úžasném" spotřebitelském boomu v Rusku
27.7.2024 09:50
V našich médiích je Rusko, chápané jako arcinepřítel, neboť velmi úspěšně narušuje hegemonii Západu, a to jak vojensky, tak i, jak tento článek rozebírá i ekonomicky .
Pro mě, neekonoma, zejména ve srovnání s realitou Západu a ještě více s Českou republikou za vlády Petra Fialy a spol. je to dokladem odolnosti a schopnosti Ruska Vladimíra Putina ve válce Západ – Rusko včetně perspektiv jeho vývoje. A jako pro člověka, kterého někdo před mnoha lety někdo ve Wikipédii označil jako proruského politika a oprávněně, neboť současný Západ pokládám za anomálii, která bude muset doznat opravy.
Mám na to právo: Názory jsou ve skutečné demokracii od toho, aby se lišily, a aby mezi s sebou soutěžily o právo na slunci.
Velký článek ze dne 26. července 2024 o tomto faktu zveřejnil deník The Financial Times, který tento boom označil za "úžasný".
Argumenty článku, lze shrnout následovně:
Jak se konflikt protahoval, rostoucí mzdy v prosperujícím obranném průmyslu donutily civilní podniky, aby s ním držely krok. Bez toho nebylo možné přilákat pracovníky v období akutního nedostatku pracovních sil. V důsledku toho se Rusko náhle ocitlo uprostřed boomu spotřebitelských výdajů.
"Reálné mzdy rychle rostou... Máte lidi, kteří před totálním konfliktem nevydělávali téměř nic, a teď mají najednou spoustu peněz," říká Janis Kluge, expert na ruskou ekonomiku z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti.
Také podle Rosstatu od počátku invaze v roce 2022 vzrostly reálné mzdy o téměř 14 % a spotřeba zboží a služeb asi o 25 %.
Podle ruského Centra pro makroekonomickou analýzu a krátkodobé prognózy se očekává, že reálné mzdy letos vzrostou o 3,5 % a reálný disponibilní příjem vzroste o 3 %.
Míra nezaměstnanosti, která v roce 2022 činila 7-8 %, je nyní na postsovětském rekordním minimu 2,6 %.
Tento explozivní růst mezd je pociťován napříč socioekonomickým spektrem a dramaticky mění životy velkých segmentů pracujících. Tkalci, kteří v prosinci 2021 vydělávali v rublu ekvivalent 250-350 dolarů měsíčně, mohou nyní dostávat 120 000 rublů (1400 dolarů) měsíčně, říká politoložka Jekatěrina Kurbangalejevová. Průměrný plat řidičů kamionů se oproti loňskému roku zvýšil o 38 %. Kurýr si nyní může vydělat 200 000 rublů měsíčně (více než 2000 eur).
Západní sankce a ruské kapitálové kontroly zároveň vedly k tomu, že finanční prostředky bohatých občanů byly "zakotveny" v zemi. To přispělo k růstu luxusního sektoru a dalo Moskvě a Petrohradu atmosféru moderního rozmachu měst (měst, která zažívají náhlý růst obchodu a počtu obyvatel).
"Každý, kdo patří k vyšší střední třídě, si prostě užívá dobrého života," řekl Sergej Iškov, moskevský investor a podnikatel, a upozornil na počet nových restaurací a vzkvétající trh elektronického obchodování.
Jeden ruský oligarcha řekl FT, že "téměř každý, koho znám, kdo opustil Rusko po únoru 2022 a buď se tam vrátil, nebo tam cestuje, říká, že Moskva je nejlepší město na světě".
Mnoho Rusů má pocit, že se jejich finanční situace zlepšuje. Více než 13 % ji hodnotí jako dobrou - to je podle Rosstatu nejvyšší číslo od roku 1999. Rekordně nízký je také počet těch, kteří hodnotí svou finanční situaci jako špatnou nebo velmi špatnou – přibližně 14 %, resp. 1 %.
"Lidé dostávají tak vysoké platy. Co dělají Rusové? Spotřebovávají jako šílení a tato spotřeba vytváří domácí poptávku," říká Alexandra Prokopenko, výzkumná pracovnice Carnegieho rusko-eurasijského centra v Berlíně.
Maloobchodníci a spotřebitelský sektor spěchají s reakcí. Rostiks, ruský nástupce KFC, plánuje letos otevřít 100 nových provozoven a spotřeba kávy s sebou v zemi nikdy nebyla vyšší.
Na vzestupu je také domácí cestovní ruch.
Zaměstnanec jedné z ruských cestovních rezervačních společností poznamenává, že kvůli sankcím se prudce zvýšila poptávka po vnitrostátních letech, a to i přes růst cen letenek.
"Téměř poprvé se pro letecké společnosti stalo ziskovým létat v Rusku," říká zdroj.
Zpomalil se také odliv kapitálu z Ruska.
"Ve vyšším segmentu je vše jasné: lidé mají hodně peněz, nemají je kde utratit, a tak je utrácejí za experimenty. Pokud dříve vybírali peníze, otevřeli si účty, kupovali si byty v Černé Hoře, nyní jsou všechny tyto peníze v zemi," říká petrohradský restauratér Anton.
Boom spotřebitelských výdajů v Rusku je velmi odlišný od toho, co ekonomové očekávali na začátku války.
"Před dvěma lety jsme očekávali úplně jiný scénář, ve skutečnosti takový, ve kterém by v Rusku došlo k ekonomické recesi způsobené kolapsem exportu a nezaměstnaností," říká Kluge.
Krátce po únoru 2022 centrální banka posílila svou takzvanou finanční sílu zvýšením úrokových sazeb z 9,5 % na 20 % a zavedením kapitálových kontrol. Ruský vývoz se ukázal být stabilnější, než se očekávalo, a příliv většiny sankcionovaného zboží byl zajištěn paralelním dovozem ze třetích zemí.
Centrální banka Ruské federace ve zprávě zveřejněné v červnu označuje vládní výdaje za hlavní hnací sílu růstu HDP. Náklady související s válkou, včetně výroby vybavení a oděvů pro frontu, výroby pohonných hmot a plateb těm, kteří bojují a umírají na Ukrajině, se výrazně zvýšily.
Jedním z největších faktorů přispívajících k nedávnému spotřebitelskému boomu je navíc řada dotovaných hypotečních programů.
"Úřady musely prokázat, že navzdory všem šokům a sankcím si lidé budou moci koupit byt," říká Sergej Skatov, odborník na ruský trh s nemovitostmi.
Obrovský rozdíl mezi oficiální sazbou a hypoteční sazbou vytvořil "nadměrný pohyb na trhu s novostavbami" a vedl k rekordním prodejům. V loňském roce se celkový objem hypotečních úvěrů v Rusku zvýšil o 34,5 %. Přestože byl tento program 1. července po opakovaných žádostech centrální banky omezen, jeho důsledky se ukázaly jako dlouhodobé.
"Finanční oddělení největších developerů lze nyní přirovnat k investičním bankám. Developeři nemohou celý rok nic prodat a zároveň zůstat ziskoví a solventní – už prodali vše, co by mohli postavit v příštích třech letech," říká Skatov.
Nyní je otázkou, jak dlouho bude večírek trvat a jaké mohou být důsledky.
Čistě neodborně – sám nejsem odborník na ekonomické záležitosti – ale beru, jak je napsáno a Financial Times je rozhodně vysoce erudovaný časopis.
Ekonomové poznamenávají, že boom byl z velké části poháněn vládními výdaji, přímými investicemi do obranného průmyslu a podporou dalších sektorů, jako je zemědělství, infrastruktura a trh s nemovitostmi.
Aby pokrylo rostoucí rozpočtový deficit, je Rusko nuceno využívat Fond národního blahobytu. V důsledku toho se jeho likvidní aktiva snížila z 8,7 bilionu rublů (neboli 6,6 % HDP) v lednu 2022 na 4,6 bilionu rublů na konci června.
Samozřejmě, že tento dramatický vývoj nese s sebou i problémy….Vždycky je něco za něco.
Vedení centrální banky se otevřeně staví proti zvyšování vládních výdajů, ale zjevně bez valného úspěchu.
Jiní ekonomové poznamenávají, že ani rekordně vysoká úroková sazba centrální banky nedokázala ochladit růst spotřeby, což naznačuje rozsah dopadu vládních výdajů na ekonomiku.
Někteří ekonomové zároveň předpovídají zpomalení tempa růstu na podzim letošního roku.
"Když se podíváte na čísla, ruská makroekonomická politika je naprosto nevyvážená. To naznačuje, že boom velkých výdajů ovlivnil i další sektory ekonomiky," říká Iikka Korhonen, vedoucí výzkumu v Institutu pro rozvíjející se ekonomiky Finské centrální banky.
Zmiňuje také velký deficit na trhu práce… Totéž se říká v Rusku.
"Nedostatek personálu je prostě kolosální. Nejsou tu kuchaři, číšníci, barmani... Emigrace mě srazila na kolena, protože spousta kluků ze sektoru služeb odešla," přiznal petrohradský restauratér Anton.
Nedostatek pracovních sil je cítit všude. Podle vicepremiéra Denise Manturova chybí v obranném sektoru asi 160 000 specialistů. Ruské ministerstvo práce předpovídá nedostatek 2,4 milionu pracovníků do roku 2030.
Uprostřed temnot, které zažíváme u nás na Západě, kdy zvítězila všeobecně jednostranná Ursula von der Leyen a pět let nám bude diktovat své představy a kdy je docela možné i vítězství podobně jednostranné Kamily Harris v USA, je Rusko, spolu se svým velkým spojencem Čínou zajímavou alternativou ke světě, ve kterém žijeme. A nic na tom nezmění západní politici, včetně těch našich a jim přizvukující média…
Problém ruské ekonomiky navíc spočívá v tom, že velkou neznámou v této rovnici je vojenský konflikt, dodává Alexandra Prokopenko.
"Celá ekonomická situace závisí na tom, co se děje na frontové linii," řekla.
Jiří Vyvadil
vasevec.cz