Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fiala totálně pohořel. Pro čtyři pětiny lidí je nedůvěryhodný

9. 4. 2023

Fiala totálně pohořel. Pro čtyři pětiny lidí je nedůvěryhodný

Důvěra premiéra Petra Fialy (ODS) trvale klesá a dostal se tak na základě nejnovějšího hodnocení světových lídrů mezi nejhorší politiky ve sledovaných zemích. Fiala ale nezoufá, většina Čechů jsou pro něj totiž dezoláti.

Premiér Petr Fiala (ODS)

8. dubna 2023 - 13:02

 

Společnost Morning Consult, která se zabývá důvěrou státníků v jejich zemích, vydala aktuální data, která jsou pro našeho premiéra velmi nepříznivá a varující. Nejen, že jeho důvěra trvale klesá a nedůvěra se s časem prohlubuje, ale Fiala se dostává mezi nejhorší politiky ve sledovaných zemích a společnost mu dělá např. prezident Macron, který ale čelí masivním bouřím a protestům. Americkému prezidentovi pak nevěří víc než polovina Američanů.

 

Než se začneme věnovat samotným datům, která průzkum agentury zjistil, je třeba uvést, že nejnovější hodnocení důvěry vedoucích představitelů daných zemí vycházejí z údajů shromážděných od 29. března do 4. dubna 2023. Samotné hodnoty byly pořízeny na základě sedmidenního klouzavého průměru dospělých obyvatel v každé zemi, přičemž velikost vzorků se v jednotlivých zemích liší.

 

Agentura Morning Consult  v současné době sleduje hodnocení schválení vládních představitelů v Austrálii, Rakousku, Belgii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Indii, Irsku, Itálii, Japonsku, Mexiku, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Spojeném království a Spojených státech amerických.

 

Jak bylo řečeno, data, která zmíněná agentura zjistila, nejsou pro stávajícího českého premiéra Petra Fialu (ODS) příznivá. Vyplývá z nich, že mu nedůvěřuje 71% obyvatel a to ho staví např. na úroveň francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který ale v době průzkumu čelil demonstracím, stávkám a násilnostem v ulicích. Horší, než Fiala jsou v tomto ohledu už jen jihokorejský a norský předseda vlády.

 

 

Pokud se podíváme blíže a vyhodnotíme si zvlášť křivky důvěry a nedůvěry českých občanů v Petra Fialu, vidíme, že největší důvěru a zároveň nejmenší nedůvěru měl v březnu roku 2022, což by mohlo souviset s ukrajinskou krizí a jeho návštěvou Kyjeva.

 

Skokově se nedůvěra zvýšila a zároveň důvěra snížila v létě 2022, což může být způsobeno zdlouhavou přípravou zastropování cen energií a s jejich konečnou výší. Nicméně je patrný trend, že nůžky mezi nedůvěrou a důvěrou se ustálily zhruba na úrovni, kdy Fialovi věří čtvrtina obavtel a nevěří mu zhruba tři čtvrtiny. Aktuálně je ale patrné další zvyšování rozdílu mezi důvěrou a nedůvěrou.

 

Dodejme, že znovu se také začaly rozevírat nůžky ohledně toho, jak vidí obyvatelé jednotlivých zemí směřování svojí vlasti. Od doby, kdy Petr Fiala vyjel na Ukrajinu a se směřováním země bylo spokojeno 36% obyvatel se situace postupně horšila až k výše popsanému letnímu „zastropovacímu“ výkyvu, kdy bylo spokojeno pouze 19% a nespokojeno 81% respondentů.

 

Také jsme psali:

Zbořil: Ani výslužku a ani mrskut Macron a Leyenová v Číně nedostali

 

V současné době je v České republice spokojeno s tím, kam se ubíráme jen 26% obyvatel, naopak nespokojeno s aktuálně nastoleným směřováním je téměř tři čtvrtiny respondentů.

 

Z celosvětového hlediska stojí za pozornost, že nejdůvěryhodnějším premiérem je indický Narendra Modi a že ve Spojených státech důvěřuje prezidentovi Joe Bidenovi jen 40% respondentů a podle průzkumu, který zahrnoval 45.000 Američanů, mu nedůvěřuje už více než polovina obyvatel.

 

(jk, morningconsult.com, foto: red.)