Jdi na obsah Jdi na menu
 


Éra, kdy Německo a Francie rozhodovaly o osudu Evropy končí!

26. 5. 2019

Maďarský Viktor Orbán věří, že doba, kdy Německo a Francie rozhodovaly o osudu celé Evropy, patří minulosti. Poukázal také na to, že sankce EU vůči Rusku posloužily Němcům.

26. května 2019

 

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro německý  "Bild" uvedl, že éra, v níž Německo a Francie rozhodovaly o celé Evropě, patří minulosti.

 

„Německo-francouzská mocenská osa v Evropě již končí. Francie, Německo a země Visegrádské skupiny - to je nová geometrie Evropy,“  říká Orban.

 

„Politicky, emocionálně a ekonomicky budou země V4 budovat trvalý vztah. Přijde okamžik, kdy Němci také zjistí, že patří do této středoevropské skupiny. Změní politiku v Evropě,“ pokračoval maďarský premiér.

 

Viktor Orbán zároveň obhajoval svou politiku vůči Rusku a Číně, kdy je často obviněn z jednání v rozporu s tím, co dělá Evropská unie. Poznamenal, že sankce EU uvalené na Rusko skutečně vedly ke zvýšení obchodu mezi Ruskem a Německem.

 

„Je vybudován ruský plynovod do Německa. Mezitím se maďarský vývoz do Ruska snížil o 8 miliard euro. Z mé pozice to vypadá, jako že nás velké evropské země nás ze střední Evropy vytlačily z ruského trhu a zaujaly naše místo. A oni to nazývali sankcemi. Totéž platí pro Čínu,“ zdůraznil Orbán.

 

Maďarský premiér byl také v rozhovoru požádán o vysvětlení údajného antisemitismu v plakátové kampani v Maďarsku proti kontroverznímu americkému finančníkovi George Sorosovi. Orbán odpověděl, že to nemá nic společného s nepřátelstvím vůči Židům a že Maďarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí pro tento národ, protože „zde  není muslimská menšina“. Upozornil ale na problém „s netransparentním financováním nevládních organizací, které slouží politickým účelům“.

 

Viktor Orbán také kritizoval kandidáta Evropské lidové strany na místo předsedy Evropské komise, německého politika Manfreda Webera. Podle jeho názoru je slabým vůdcem a není připraven bojovat za své oportunistické hodnoty. Podle jeho názoru není ani Weber konzervativním politikem.

 

Maďarský premiér, který komentoval pozastavení členství své strany Fidesz v EPP, uvedl, že za tím stojí Benelux a Skandinávci. Poznamenal, že stále považuje EPP za svou politickou domovinu a udělá vše, aby uspěl, ale také nevyloučil povolební spojenectví s jinými skupinami, jako je například Liga italského místopředsedy vlády Matteo Salviniho.

 

Maďarský premiér hovořil také ve prospěch spolupráce s Německem ale dodal, že nemá v úmyslu podporovat všechny myšlenky Berlína. Jako příklad uvedl německou myšlenku, že otázky týkající se zahraniční politiky budou v EU přijímány většinou.

 

(rp,prvnizpravy.cz,kresy.pl,foto:arch.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář