Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dovoz německého odpadu zpětinásobil. Snadno u vás mizí, říká německý novinář

15. 3. 2025

Dovoz německého odpadu zpětinásobil. Snadno u vás mizí, říká německý novinář

Barbora Sochorová, Jan Novák

 

Foto: archiv Michaela Billiga

 

Německý novinář Michael Billig.

17:00

 

„Za posledních dvacet let se vývoz odpadu z Německa do Česka zpětinásobil. Vaši celníci se soustředí na drogy, alkohol, hazard, ale odpad nikdo nekontroluje,“ říká německý novinář Michael Billig mapující ilegální byznys.

 

Článek

 

Tajné sledování kamionů, odhalování falešných dokumentů, hrabání se v tunách odpadů, zaznamenávání lží, výmluv a vyhýbavých odpovědí řidičů, úřadů, obchodníků s ilegálními odpady. Přes dvacet let se německý investigativní novinář Michael Billig zabývá odpadovým byznysem v Evropě. Rozkrývání ilegálního obchodu ho často zavedlo i Česka.

 

Za reportáž „Špinavé ochody s německým odpadem“, kterou odvysílala německá veřejnoprávní televize ZDF, získal v roce 2023 česko-německou novinářskou cenu.

 

„Mám za to, že české kontroly nejsou tak přísné jako u nás a ani zákony na ochranu životního prostředí nemáte tak přísné,“ řekl Michael Billig v podcastu Seznam Zpráv 5:59.

 

Aktuálně rozkrývá, stejně jako Seznam Zprávy, pozadí nelegálního dovozu odpadu z německé firmy Roth International, který se objevil na různých místech jižní i severní Moravy. Tentokrát ale vzbudil nález kusů větrných elektráren, letadel, automobilů či bateriových článků značnou pozornost veřejnosti, českých a německých úřadů a politiků.

 

„Tento ilegální odpad v České republice vydatně zamával vysokou bavorskou politikou. Je pro nás velmi důležité, aby se tato událost rychle a jasně vyřešila a vyvodily se z toho náležité důsledky,“ řekl ve středu televizi MSN24 předseda bavorského výboru životního prostředí a ochrany spotřebitelů bavorského parlamentu Alexander Flierl (CSU).

 

„Musíme počkat na ukončení vyšetřování státního zastupitelství a úřadu vlády Horní Falce, ale pokud se prokáže, že opravdu došlo k ilegálnímu vývozu odpadu, tak se samozřejmě musí odvézt zpět a řádně zrecyklovat,“ dodal německý poslanec Flierl.

 

Michael Billig v rozhovoru popisuje, jak přeshraniční odpadový byznys funguje, kdo na něm vydělává a proč to není sexy téma.

 

Jak a proč se vlastně německý odpad, a třeba i legálně, do Česka vozí?

 

Odpověď se bude asi lišit případ od případu, ale faktem je, že Němci vozí do České republiky odpadu víc a víc. Od roku 2004, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie, se vývoz odpadu z Německa k vám zvedl zhruba pětinásobně. Jde o desítky tisíc tun odpadků, které se do Česka dostávají legálně - tedy k dalšímu zpracování, třeba k recyklaci nebo k takzvanému „energetickému využití“. Nesmí se ale vyvážet jen tak na skládku nebo se likvidovat jakkoliv jinak. To je zakázáno - jak podle německého práva, tak podle českého.

Jsem bílý kůň, přiznal muž z firmy, která navezla tuny odpadu na Moravu

19. 2. 2025 7:20

 

Je tedy pohodlnější nebo levnější poslat odpad k nám do Česka, než ho likvidovat v Německu?

 

V některých případech mají němečtí vývozci odpadu sídlo tak blízko českých hranic, třeba v Bavorsku nebo Sasku, že to mají do Česka dokonce blíž než do míst, kde se odpad likviduje v Německu. Takže na jedné straně hraje roli vzdálenost a na straně druhé mám pocit, že české kontroly nejsou tak přísné jako v Německu. Ani zákony na ochranu životního prostředí nemáte tak přísné jako u nás. V Česku může odpad snadněji zmizet.

 

Dám příklad, na německých silnicích proběhne za rok na deset tisíc kontrol přepravy a převozu odpadu. Česká celní správa, která má takové kontroly na starosti v Česku, jich provedla kolem pěti set. To není moc a, když jsem sám sledoval některé ilegální převozy odpadu z Německa do Česka, musím říct, že přechod hranice je úplně snadný. Náklad nikdo nekontroluje. Čeští celníci řeší hlavně pašování drog, cigaret, zaměřují se na příhraniční hazard, ale přílivu odpadků se podle mého názoru moc nebrání.

 

Kolik mohou odpadové firmy ušetřit, když svůj odpad pošlou do Česka?

 

Žádná oficiální čísla samozřejmě neexistují a je těžké to odhadovat. Je to ale byznys, ve kterém se točí miliardy eur. Likvidace odpadu v Německu je drahá a náklady na ní se, podle toho o jaký druh odpadků se jedná, pohybují odhadem mezi 60 a 70 eury za tunu. V České republice se to dá pořídit zhruba za polovinu, spíš i za míň.

 

V každém případě likvidací v Česku ušetříte - a spousta lidí na tom chce vydělat. Pokaždé, když se s odpadem manipuluje a projde někomu rukama, musí dotyčný dostat zaplaceno a každý z toho řetězce na tom chce něco vydělat. Před dvěma a půl lety jsme sledovali jeden náklad odpadu přes německé hranice až do Čech.

 

Na začátku stála odpadová společnost v Bavorsku, která vykupovala odpad i od dalších firem. Ta ho pak prodala zprostředkovateli, který ho přeprodal další firmě, tentokrát z Česka. Ta ho předala další české společnosti, a ta ho pak oficiálně nechala v jedné české cementárně. Takže jen v tomto konkrétním případě bylo zapojeno téměř půl tuctu subjektů.

Ministr Hladík: Němci si stovky tun odpadu odvezou, nebo to zaplatí

 

9. 3. 2025 6:00

ttps://www.seznamzpravy.cz