Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dilema pana ministra vnitra - Zavřít a pozorovat, aneb Pozorovat a zavřít?

13. 10. 2022

Dilema pana ministra vnitra - Zavřít a pozorovat, aneb Pozorovat a zavřít?

 

Dozvídáme se, že pan ministr vnitra nechce zavádět cenzuru. Chvályhodné.  Současně se dozvídáme, že má být zavedena "obrana proti dezinformačním webům a organizátorům - manipulátorům demonstrací".

Pan ministr stoji v dilematu starém jako už svatá inkvizice. Ta řešila otázku - Kdo je kacíř? Upálit kacíře předem anebo mu dopřát soud? V bližším dějinném formátu by to byla národně mytická Putim dobrého vojáka Švejka. Jednání pana ministra chtě nechtě vyvolává dojem ze starorežimního  filmu - "Soudružko, já jsem pro vás orgán...".

Strážmistr Putimi tonul v dilema: Pozorovat a zavřít, nebo Zavřít a pozorovat? Klasik tuto otázku zodpověděl známým způsobem - odchodem držitele státní moci monarchie do lihového formátu.

Jalovcová, kontušovka, ořechovka, rum - a tak dále. Řešení nabylo kolektivní formy, kdy se opil nejen strážmistr, ale i závodčí i delikvent, desertér, ruský špion s papachou a metály, kterážto projekce nabývala ve strážmistrově mysli kolosálních forem...

Zdá se, že zde to dopadne podobně. Vlk se nažere a kozy zůstanou celé...Proč? Protože na hodnocení situace státu stačí občanu selský rozum. Občan nepotřebuje ani informační ani dezinformační weby. Pan ministr může klidně zavřít všechny zlé švábovské weby, a povědomí mlčící většiny stejně nezmění. I když ta mlčící většina hlasuje většinou nohama, a takto se pak vláda prsatí vymyšlenou "podporou lidu". Lidu? Ne. Podporou volících menševiků. Viz senátky. Deset procent z devatenácti ve druhém kole? Jak směšné. To je celé.

Proto může orgán zavřít třeba celý internet a nařídit televizi, aby celodenně vysílala jen klady Brusele a souputníků - a ono se nezmění vůbec nic. Jen občané budou mít pokoj jak od internetu, tak od televize, kterou začnou konečně vypínat, tak i od orgánů. A basta. A my ze zlých webů už nebudeme mít nic na práci a nastane nám čas zlatého volna. A zavření? Budou mít zaplacené minimální teplo ve státním. A třeba dostanou na příděl erární svetry... To bude skvělý důchod - konečně!

 

Jiří Jaroš Nickelli, ČSPB Mor. Třebová