Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co se stalo - Ukrajinské ministerstvo zahraničí se distancuje od Melnyka

2. 7. 2022

Co se stalo - Ukrajinské ministerstvo zahraničí se distancuje od Melnyka

Výroky Andrije Melnyka o ukrajinském národním hrdinovi Stepanu Banderovi jsou soukromým názorem, který ukrajinské ministerstvo zahraničí nesdílí, zaznělo v Kyjevě, píše se v článku na webu Journalistenwatch.

Pochodňový průvod na Ukrajině na počest Bandery

2. července 2022 - 07:20

 

To „musíme“ považovat za velmi zvláštní. Bývalý šéf ukrajinského nacionalistického hnutí OUN je zejména na západní Ukrajině považován za kvazináboženského světce. Zdá se tedy, že ukrajinské ministerstvo zahraničí je v rozporu s neuvěřitelným počtem ukrajinských soukromých názorů. Možná stále v disentu s ukrajinským prezidentem Zelenským. V rozhovoru vysvětlil, že Bandera byl pro určité procento Ukrajinců hrdinou – a že to bylo normální a „cool“, protože Bandera byl někdo, kdo bránil svobodu Ukrajiny.

Banderovo nacionalistické hnutí OUN spolupracovalo během druhé světové války s německým Wehrmachtem a podílelo se na pronásledování Židů na Ukrajině. OUN je navíc zodpovědná za bestiální masakr desetitisíců Poláků na Volyni v roce 1943. Učebnicový efekt: V německých médiích může být „kontroverzní“ také přeloženo jako „hodný, zatracený“ – protože ničí harmonii a konsenzus – nebo jako „diskutabilní“.

 

Stepan Bandera byl podle Melnyka zatčen Němci týden po německé invazi do Sovětského svazu v roce 1941 a převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen. Navíc neexistuje žádný důkaz, že by se osobně účastnil zvěrstev páchaných OUN. Opět se zdá, že šéf to nevěděl co celé dny dělají jeho podřízení daleko od domova. To je pravděpodobné, protože Bandera byl skutečně vězněn v koncentračním táboře Sachsenhausen až do září 1944. Vždy se však přehlíží, že Bandera nebyl jediným fašistou drženým nacisty a že měl status „čestného vězně SS“. Tehdy byly časy tak zvrácené. V samostatné cele byli skutečně „zvláštní a čestní vězni“. To bylo také uvěznění, ale takové uvěznění nemělo nic společného s uvězněním, které je běžně spojováno s „koncentračními tábory “.

 

Na východní Ukrajině, ale také v Polsku, Rusku a Izraeli je Stepan Bandera považován převážně za antisemitu, nacistického kolaboranta a zločince. Podle historie byl v roce 1959 zastřelen ruským agentem v Mnichově.

 

Ministerstvo zahraničí není ministerstvem vnitra. A protože Bandera je v Polsku také považován za antisemitu, nacistického kolaboranta a zločince – jednoznačně je to případ pro ministerstvo zahraničí – zatímco podle ukrajinského ministerstva zahraničí bylo dosaženo vrcholu ukrajinsko-polské harmonie, výroky ukrajinského velvyslance v Německu nejsou zrovna „užitečné“. Zdá se, že distancování se od vlastního velvyslance bylo učiněno z důvodů příležitosti, méně z důvodu opačného přesvědčení. Poláci stále docela čuchají k Zelenského „cool svobodným hrdinům Ukrajiny“. Nic z toho se samozřejmě nemění že těsně po americkém převratu na Ukrajině (2014) byl vyzdvižen banderovský kult, který byl letos na začátku ruského „zásahu“ (Broder) v plném rozkvětu. Po Banderovi a dalších představitelích OUN byly na Ukrajině pojmenovány stovky ulic.

 

To je zajímavé i vzhledem k německému vyprávění o „osvobození“ Američany v roce 1945. Když uvážíte, které barbary Spojené státy podporují na Ukrajině zbraněmi a vojenskými poradci minimálně od roku 2014, začíná se osvobozovací narativ z roku 1945 trochu hroutit. Američané se v té době mohli o vítězství ve válce proti Německu vyjadřovat docela sprostě, bez ohledu na to, které bandity měl německý nepřítel za vládu. "Osvoboditel" zní lépe než "vítěz".

 

Jedním z nejpopulárnějších hashtagů na Twitteru je teď #Melnyk bandera. „Made in Heaven“ píše například: „ Každý, kdo si myslí, že #Melnyk je ojedinělý případ, nikdy nebyl na #Ukrajině. Melnyk je Ukrajina. Bandera je ukrajinský národní hrdina. Nacistický kult ve všech částech Ukrajiny nelze přehlédnout. I když to Západ rád popírá. Lze nalézt odkaz na webovou stránku World Socialist. Píše se v ní: „ Historik Timothy Snyder zabarvuje zločiny ukrajinské krajní pravice". Ať je to jak chce: Jisté je, že OUN v čele s Banderou z 30. let byla parta bestiálních barbarů, kterým prapory Azov a Pravý sektor 2022 padly jako ulité – a že v Německu nikdo argumentuje o „kontroverzním" Hitlerovi nebo Goebbelsovi a poukazuje na to, že oni osobně nebyli přímo zapojeni do zvířecích zvěrstev…

 

 

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/zpravy/co-se-stalo-ukrajinske-ministerstvo-zahranici-se-distancuje-od-melnyka/