Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co se děje v Súdánu?

30. 4. 2023

Co se děje v Súdánu?

Viktor MiHYPERLINK "https://journal-neo.org/author/viktor-mikhin/"cHYPERLINK "https://journal-neo.org/author/viktor-mikhin/"hin

20.04. 2023 

Násilné krveprolití vypuklo v Súdánu 15. dubna po týdnech bojů o moc mezi vrchním velitelem súdánské armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem a jeho zástupcem Muhammadem Hamdanem Dagalem, který velí mocným polovojenským silám rychlé podpory (RSF). Podle zdravotníků si konflikt mezi armádou a RSF vyžádal jen za první tři dny přes 200 obětí mezi civilisty a 45 vojáky a 1800 zraněných. Důvodem byly letecké údery a střety v hlavním městě Chartúmu a nepokoje, které se zemí přehnaly. Šéf OSN Antonio Guterres odsoudil vypuknutí bojů a vyzval k obnovení klidu s tím, že již tak nebezpečná humanitární situace v Súdánu se nyní stala katastrofální.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by některá ze stran byla připravena se vzdát. Přestože má armáda větší letectvo, síly RSF jsou široce rozmístěny v okolí Chartúmu a dalších měst, takže je pro obě strany obtížné rychle zvítězit. V Dárfúru podle obyvatel pokračují aktivní boje v nezmenšené míře.  „Je klidnější než včera, ale ráno došlo k silnému ostřelování,“ řekl Mohamed, lékař v Al-Fashiru v severním Dárfúru. Mezitím hrozilo, že boje mezi stranami v Dárfúru znovu rozpoutají konflikt v západní oblasti, jež od roku 2003 trpí roky krvavé války, v níž až 300 000 lidí zahynulo a 2,7 milionu bylo vyhnáno.

Světová zdravotnická organizace (WHO) již varovala, že několika z devíti nemocnic v Chartúmu, které přijímají zraněné civilisty, „došla krev, transfúzní vybavení, nitrožilní tekutiny a další životně důležité zásoby“. V západní oblasti Dárfúru „Médecins Sans Frontières“ (MSF; Lékaři bez hranic), mezinárodní organizace pro lékařskou pomoc, oznámila, že přijala 136 zraněných pacientů v jediné nemocnici v Al-Fashiru, která stále působí v severním Dárfúru. „Většina zraněných jsou civilisté, kteří se dostali do křížové palby – mezi nimi je mnoho dětí,“ říká Cyrus Paye z MSF. Kvůli omezené chirurgické kapacitě „zemřelo 11 lidí na následky zranění během prvních 48 hodin konfliktu“. Mezi zabitými 15. dubna v Dárfúru, kde byly podle organizace Save the Children (Zachraňte děti) a MSF uloupeny léky a další zásoby z humanitárních misí, byli také tři pracovníci Světového potravinového programu OSN. Řada organizací dočasně pozastavila činnost v zemi, kde potřebuje pomoc třetina obyvatel.

Je třeba poznamenat, že vrchní velitel armády, generál Abdal Fattáh al-Burhan, stojí v čele vládnoucí rady ustavené po převratu v roce 2021 a svržení vůdce veteránů Umara al-Bašíra v roce 2019 během masových protestů. Jeho zástupcem je vůdce RSF generál Mohammed Hamdan Dagalo, známý jako Hemedti. Podle mezinárodně podporovaného plánu přechodu se měla RSF brzy spojit s armádou. Al-Burhan nařídil rozpustit skupinu 17. dubna, když si obě strany vyměnily hořká obvinění.

V komentáři pro Sky News al-Burhan uvedl, že je v bezpečí v prezidentském penzionu v areálu ministerstva obrany. Vyjádřil se, že jeho cílem je porazit RSF, ale nevyloučil žádnou formu vyjednávání. „Každá válka končí u jednacího stolu, i když je nepřítel poražen,“ prohlásil generál. Vůdce RSF Hemedti, jehož místo pobytu je od 15. dubna neznámé, vyzval mezinárodní společenství, aby podniklo kroky proti tomu, co nazval „zločiny al-Burhana“. Dagalo na sociálních médiích vyzval mezinárodní společenství, aby proti al-Burhanovi zasáhlo, a označil ho za „radikálního islamistu, který bombarduje civilisty ze vzduchu“. „Budeme pokračovat v pronásledování al-Burhana a přivedeme ho před spravedlnost,“ řekl Dagalo, jehož RSF a její předchůdce Džandžavíd v Dárfúru byli již dříve obviněni ze zvěrstev a válečných zločinů. Armádní prohlášení označují RSF za „povstaleckou milici“ se záměrem „zapojit se v blízkosti obydlených oblastí“.

Pokračující násilí by mohlo a s největší pravděpodobností povede k destabilizaci této nestabilní oblasti a k soupeření o vliv mezi velmocemi, které mají zájem na bohatých přírodních zdrojích Súdánu. Nepochybně se také rozvine soupeření mezi oblastními mocnostmi, které „přemlouvají“ různé vojenské a politické aktéry v Súdánu. Egypt, který se dlouho obával politických změn v Chartúmu, je nejdůležitějším podporovatelem súdánských ozbrojených sil. Hemedtimu se zase podařilo navázat styky s několika zahraničními mocnostmi, které se do boje o Súdán samozřejmě zapojí.

Vypuknutí bojů minulý víkend následovalo po rostoucím napětí ohledně integrace RSF do ozbrojených sil. Neshody ohledně načasování procesu oddálily podpis rámcové dohody o zahájení civilní transformace, která měla být podepsána počátkem tohoto měsíce. Stalo se tak čtyři roky po al-Bašírově vypuzení a téměř dva roky po vojenském převratu. Byla to však jen výmluva, neboť už týdny se schylovalo k napětí mezi dvěma nejmocnějšími súdánskými generály, kteří jen o 18 měsíců dříve společně zinscenovali vojenský převrat, aby zhatili přechod země k demokracii.

Napětí mezi generálem Abdel Fattahem al-Burhanem, vrchním velitelem ozbrojených sil, a Mohammedem Hamdanem Dagalem, šéfem polovojenské skupiny RSF, o víkendu přerostlo v bezprecedentní bitvu o kontrolu nad zemí bohatou na přírodní zdroje s více než 46 miliony obyvatel. Oba generálové, každý s desetitisíci vojáky rozmístěnými jen v hlavním městě Chartúmu, se zapřísahali, že navzdory sílícímu celosvětovému diplomatickému tlaku nebudou vyjednávat ani zastavovat palbu. Pro zemi na křižovatce arabského světa a Afriky, která před čtyřmi lety ukončila vládu dlouholetého diktátora, je to smrtelný nezdar, částečně díky většinou pokojným lidovým protestům.

Samozřejmě, že zuřivé boje nevznikly z ničeho, a pak vyvstává legitimní otázka – co bojům předcházelo? V posledních měsících probíhala jednání o návratu k demokratickému přechodu, který byl zastaven vojenským převratem v říjnu 2021. Pod rostoucím mezinárodním a regionálním tlakem podepsaly armáda a RSF v prosinci předběžnou dohodu s demokratickými a civilními skupinami. Mezinárodně zprostředkovaná dohoda však obsahovala pouze obecné obrysy, takže nejnaléhavější politické otázky zůstaly nevyřešeny.

Během složitých jednání o dosažení konečné dohody vzrostlo napětí mezi al-Burhanem a Dagalem. Klíčovým sporem je, jak bude RSF začleněna do armády a kdo bude mít konečnou kontrolu nad bojovníky a zbraněmi. Dagalo, jehož RSF se podílela na násilných represích během kmenových nepokojů a prodemokratických protestů, se také snažil vypadat jako zastánce demokratické transformace. V březnu otevřeně řekl Al-Burhanovi, že nechce postoupit moc. Analytici tvrdili, že se tím Dagalo snažil zamaskovat pověst svých polovojenských sil, které začaly jako brutální milice zapletené do zvěrstev v konfliktu v Dárfúru.

Existují NĚJAKÉ VYHLÍDKY NA OKAMŽITÉ ZASTAVENÍ PALBY A NÁVRAT K DIALOGU? Vyhlídka na okamžité příměří se zdá být nedostižná. Al-Burhan a Dagalo dosud tvrdohlavě trvali na svém a požadovali, aby se druhý vzdal. Napjatost bojů může také ztížit návrat obou generálů k jednáním. Na druhou stranu, jak armáda, tak RSF mají zahraniční stoupence, kteří jednohlasně vyzvali k okamžitému zastavení bojů. Svou roli by mohl hrát i muslimský náboženský kalendář. Boje vypukly během posledního týdne islámského svatého měsíce ramadánu a třídenní svátek Eid al-Fitr znamená konec měsíce půstu. Obyvatelstvo zažívá rostoucí nedostatek základních potřeb, mnozí jsou nuceni se kvůli násilí vrátit domů.

Mezitím došlo k bouřlivým diplomatickým kontaktům s cílem přivést súdánskou společnost a obyvatelstvo zpět k míru a zorganizovat vyjednávací proces mezi generály. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jihosúdánský prezident Salva Kiir v telefonickém rozhovoru uvedli, že jsou připraveni působit jako prostředníci mezi súdánskými stranami uprostřed pokračujících střetů mezi súdánskými ozbrojenými silami a polovojenskými silami RSF. Oba vůdci jednali o nedávných událostech v Súdánu ve světle historických vazeb a vynikajících bratrských vztahů mezi těmito třemi zeměmi a podle prohlášení prezidentského mluvčího Ahmeda Fahmyho vyzvali k okamžitému zastavení nepřátelských akcí. Oba vůdci varovali, že eskalace násilí povede pouze k dalšímu zhoršení situace, která by se mohla vymknout kontrole, uvádí se v prohlášení. Vyzvali také všechny strany, aby upřednostnily moudrost a mírový dialog a prosazovaly nejvyšší zájmy súdánského lidu, řekl Fahmy.

V každém případě není pochyb o tom, že boje, které vypukly v Súdánu, musí být okamžitě vyřešeny u jednacího stolu. A v tomto případě je myšlenka navržená Ruskem a Vladimirem Putinem na vytvoření multipolárního světa jako nic jiného vhodného k řešení súdánského konfliktu. Základní myšlenkou multipolárního světa je totiž řešení jakéhokoli konfliktu pouze pokojně u jednacího stolu, s přihlédnutím k zájmům všech stran a zemí.

Viktor Michin exkluzívně pro internetový zpravodaj »New Eastern Outlook.«

Překlad Vladimír Sedláček

Přišlo e-poštou