Chtějí oslabit Rusko boji v Sýrii a protesty v Gruzii
Chtějí oslabit Rusko boji v Sýrii a protesty v Gruzii
5.12.2024 08:56
V minulosti docházelo na různých kontinentech k mnoha lokálně definovaným konfliktům, které spolu často nesouvisely. Ale v dnešním globálním světě, ve kterém velcí hráči operují se všemi mocnými strukturami speciálních služeb, si vždy v každém jednotlivém konfliktu musíme položit otázku, kterým zájmům slouží. Nyní, když je stále jasnější, že Ukrajina nebude schopna dosáhnout úspěchu v konfliktu s Ruskem i přes masivní západní podporu, dochází v současnosti k velmi zajímavým incidentům i v jiných koutech světa. Toto konstatování uvádí v úvodu článku publikovaného na portálu infoBRICS odborník z Centra geostrategických studií v Bělehradu Patrick Poppel.
Džihádistická skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS) a její spojenecké skupiny zahájily v Sýrii překvapivou velkou ofenzívu proti vládním jednotkám. Podařilo se jim dostat části města Aleppo pod svou kontrolu. Rusko, které je spojencem Sýrie, pak provedlo nálety poprvé od roku 2016. Ministři zahraničí Íránu, Turecka a Ruska se mají sejít 7. prosince, aby projednali situaci. Podle státních médií to oznámil íránský ministr zahraničí Abbas Araqchi. Setkání v takzvaného Astanského formátu se má konat na okraj fóra v Dauhá.
Tato ofenzíva byla zcela nečekaná. Málokdo čekal, že se syrským rebelům podaří znovu zahájit velkou ofenzívu. Důvodem tohoto úspěchu je jednoznačně to, že ani syrský režim neočekával útočné operace. Navíc je celková situace, že příznivci syrské armády, zejména Rusové, Íránci a Hizballáh, jsou v tuto chvíli zaneprázdněni jinými věcmi. Všichni tito aktéři mají v tuto chvíli plné ruce práce: Rusko speciální operací Ukrajiny, Írán svou slabostí v konfliktu s Izraelem a Hizballáh následky izraelského útoku na Libanon od října. Tato situace nyní svazuje mnoho ruských sil v tomto regionu. Tato skutečnost je jednoznačně v zájmu západních sil.
Současně v Gruzii nyní probíhají masivní protesty prozápadní opozice. Protesty v začaly před několika dny. Jsou namířeny zejména proti odkladu jednání o přistoupení země k EU na rok 2028, který oznámil premiér Kobachidze. V Gruzii „žádná revoluce“ nebude, zdůraznil ovšem novinářům Kobachidze. Obvinil také, že protesty jsou „financované ze zahraničí“. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili, která je proti vládě, uvedla, že neexistují „žádné známky“, že by protestní hnutí v zemi utichlo.
Pobaltské členské státy EU a NATO Estonsko a Litva uvalily sankce na jedenáct zaměstnanců gruzínské vlády, které obvinily z porušování lidských práv. Zástupce mluvčího vlády Wolfgang Büchner v Berlíně uvedl, že německá federální vláda „stojí na straně lidí v Gruzii, kteří jsou oddáni evropským hodnotám, demokracii, svobodě projevu a lidským právům a očekávají, že jejich vláda provede příslušné korekce“. Velmi podobná rétorika, jakou jsme slyšeli v roce 2014 ohledně převratu na Ukrajině. Protesty v Gruzii tedy mají masivní západní podporu. Bezpečnostní struktury Ruské federace musí nyní tento vývoj v sousedním státě bedlivě sledovat a analyzovat.
Existuje také další potenciál pro konflikt kvůli regionům Abcházie a Jižní Osetie, které se oddělily od Gruzie. Jak víme z minulosti, zmrazené konflikty se často používají k tomu, aby byly znovu aktivovány ve správný čas. V Gruzii již proběhly diskuse o opětovném připojení těchto nezávislých území ke gruzínskému státu.
Současnou situaci v Gruzii lze označit za nebezpečnou, protože je zde velká podobnost s událostmi, které se odehrály na Ukrajině v roce 2014. Je jasné, že západní síly podporující Ukrajinu chtějí otevřít další fronty proti Rusku. Vzhledem ke své geografické poloze a současné politické situaci je Gruzie pro takový experiment velmi vhodná.
Konflikt na Ukrajině, stejně jako současné boje v Sýrii a protesty v Gruzii, souvisí se zájmy Západu. Cílem je oslabit Rusko a jeho spojence a přitáhnout další státy na stranu Západu. Je také zcela představitelné, že Bidenova vláda plánuje další eskalaci z obavy, že po očekávané lednové inauguraci Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta dojde na nová politická řešení.
(Kráceno, vybrala a připravila J. Putzlacher)
Foto: Sýrie, Aleppo, ilustrační záběr