Jak pravděpodobně dopadne střet vlády s opozicí? 20. listopadu
23. listopadu má Poslanecká sněmovna hlasovat o návrhu opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Téměř v předvečer opozice nemá zajištěno 101 hlasů, které potřebuje k porážce vlády.
Proč? Okanuta v současnosti tvrdí, že hlavním problémem pro něj není Babiš a kauzy kolem něj, ale účast sociálních demokratů ve vládě. Co to znamená? Kdyby se i nakrásně sociální demokraté rozhodli nepodpořit vládu, v níž stále ještě jsou jejich ministři, a v poslední chvíli couvli, není to pro Babiše žádný velký nebo dokonce nepřekonatelný problém. V okamžiku, kdy Hamáček by oznámil, že sociální demokraté budou hlasovat proti vládě společně s opozicí, překážka, která brání dosud Okamurovi podpořit vládu, by zmizela a hlasy jeho poslanců podpoří vládu. Opozice bude na lopatkách a Babiš může získat Okamuru pro podporu vlády nebo jednat s ním o vstupu některých členů SPD nebo jeho příznivců do vlády. Tím problém může být vyřešený.
Vše vypadá na první pohled jako dětské počty. Stačí, abychom uměli počítat do svou set nebo dokonce i o něco méně. Spočteme-li hlasy při jedné i druhé možnosti, zjistíme, že poraženým bude zřejmě nikoliv vláda premiéra A. Babiše, ale opozice.
Buďme však připraveni i na různé jiné možnosti, než o kterých uvažujeme. Již na tiskové konferenci mluvil pan P. Bělobrádek, jak zahraniční politici dění u nás sledují. „Zajímají se o to a velmi nás to poškozuje,“ zdůraznil Bělobrádek, jenž prý vychází z osobních rozhovorů s mnoha evropskými politiky.
Nepředvídaná situace může vzniknou právě zásahem určitých mocenských sil, především zahraničních, které by svým tlakem mohly změnit námi uvažovanou situaci. V tom případě, pokud by k tomu došlo, by naše politika byla o mnohem méně naší, než je v současnosti. Tvrdě bychom na vše doplatili. Trvalo by delší dobu, než bychom chytli druhý dech, pokud by se nám to vůbec podařilo.
Dr. O. Tuleškov